-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Minoritetet po e presin mandatimin e Jahjagës

rasim-demiri-skKoalicioni “Vakat” ende nuk është përcaktuar se cilit subjekt politik do t’i bashkëngjitet për të formuar Qeverinë e ardhshme të Kosovës.

Kryetari i Partisë Demokratike Boshnjake Rasim Demiri,i cili në zgjedhjet e 8 qershorit ka garuar në koalicion me “Vakatin”, thotë se janë duke pritur vendimin e Presidentes, se kë do të mandaton për formimin e Qeverisë së Kosovës. Ai tregon se “Vakat” ka realizuar takime me PDK-në dhe koalicionin LDK-AAK dhe Nisma për Kosovë.

“Vakat’ do të pres vendimin e Presidentes Jahjaga,e cila do të caktojë mandatarin për formimin e Qeverisë së ardhshme,dhe pas kësaj ne do të zhvillojmë takime zyrtare për të arritur marrëveshje për bashkëqeverisje”,thotë ai,transmeton TV Prizreni.

Edhe kryetari i KDTP,Mahir Jagxhillar, ka thënë se janë duke pritur vendimin e Presidentes Jahjaga.”Do të shqyrtojmë mundësin të hyjmë në koalicion me atë subjekt që e mandaton Jahjaga”, Jagxhillar/PrizrenPress.com/

Më Shumë

Ushtrojnë dhunë psiqike ndaj nuses së djalit të tyre në Prizren, intervistohen vjehrrit

Një femër ka raportuar se në vazhdimësi ka dhunë psikike nga vjehrrit e saj. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur...

Dashuria, puna dhe paratë, njihuni me parashikimin e Horoskopit për sot

Dashi: Ndërsa Hëna është në Gaforre, mund të ndjeni siklet. Një mik mund t’ju ofrojë dorën e ndihmës për të zgjidhur problemet tuaja. Dëgjoni...

Lajmet e Fundit