2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

MKRS-ja ndihmon me tituj të librave bibliotekën në Malishevë

Libri5-25Ministria për Kulturë, Rini dhe Sport (MKRS), ka ndihmuar Bibliotekën komunale të Malishevës, me tituj të librave, në vlerë prej dy mijë euro. Me kwto libra wshtw pasuruar biblioteka nw Malishevw.

Përgjegjëses së bibliotekave në Malishevë, Hana Bytyçi, tha se me titujt e ri tw librave wshtw plotësuar deri në një masë edhe kërkesat e lexuesve.

“Është dërguar një projekt në MKRS, për ta ndihmuar bibliotekën në Malishevë, pasi kërkesat e lexuesve janë të mëdha dhe kanë hasur në mirëkuptim në MKRS, pasi këta të fundit e kanë përkrahur këtë projekt”, tha Bytyçi.

Sipas saj, financim në shumën prej dy mijë euro, ka mundësuar sjelljen e 192 titujve të rinj, lektyrave shkollore për arsimin e mesëm dhe atë fillor, pastaj letërsi moderne shqipe dhe botërore.

Ajo tha se kjo ka qenë kërkesë dhe nevojë e lexuesve të shumtë, që ka biblioteka dhe në një masë, janë plotësuar nevojat e tyre, përderisa pritet që fondi i librave në bibliotekë të rritet ende në të ardhmen. /PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtyre tri grave, morën telefonin e huaj në një qendër tregtare në Prizren

Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren njofton se është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale Vjedhje, që ka ndodhur me datë 29.12.2022 në...

97 vjet nga lindja e kompozitorit dhe muzikantit Tish Daija

Më 30 janar 1926 ka lindur kompozitori dhe muzikanti shqiptar Tish Daija. Lindi në Shkodër nga një familje artizanësh. Ende pa hyrë në shkollë bëhet...

Lajmet e Fundit