-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Mospajtime rreth grupit më të madh parlamentar

KuvendiKosoves5-27Përcaktimi i grupeve parlamentare në përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës pritet të jetë çështja kryesore në fazën e konstituimit të institucioneve të reja të dala nga zgjedhjet e 8 qershorit. Tani kur rezultati i zgjedhjeve është certifikuar, pritet që të hënën dhe të martën të përcaktohen disa hapa vendimtarë që do të çonin deri te thirrja e seancës së parë konstitutive, e cila, sipas afatit kushtetues, duhet thirrur brenda 30 ditëve pas certifikimit.

Por, çështja më kontestuese mbetet ajo e përcaktimit të grupeve parlamentare. Nëse gjatë përgatitjes së seancës së parë grupet parlamentare do të përcaktoheshin sipas rezultatit të zgjedhjeve të 8 qershorit, atëherë pozita e kryetarit të Kuvendit do t`i takonte PDK-së si fituese e zgjedhjeve. Në këtë rast, PDK do ta fitonte këtë të drejtë, por nuk besohet se do të kishte vota për ta fituar këtë post sepse për ta zgjedhur kryetarin duhen 61 sosh.

Kurse, në rastin e dytë, nëse do të njihej si grup parlamentar bashkimi paszgjedhor i LDK-së, AAK-së dhe Nisma-s, atëherë ai do të përbënte shumicën dhe do t’i takonte e drejta e kandidimit të kryetarit

Më Shumë

Pas tankeve, Ukraina kërkon edhe aeroplanë luftarakë – kush do të mund t’ua jepte dhe kush u tha “jo”?

Pritet që ministri ukrainas i Mbrojtjes të takohet sot në Paris me presidentin francez Emmanuel Macron, në kohën kur po debatohet në mesin e...

Albina Kelmendi zbulon detaje për rrugën drejt Eurovizionit

Albina Kelmendi, zbulon detaje për rrugën drejt Eurovizionit. Ajo ka zbuluar se kënga “Duaje”, do të prezantohet në gjuhën shqipe. Po ashtu ajo tregon se...

Lajmet e Fundit