Sipas institutit, vranësira të pakta parashihen për rreth relievit malor.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-30 gradë Celsius.

Indeksi UV do të jetë në vlerat e larta, prandaj këshillohet që udhëzimet e IKSHP të respektohen, ( që nga ora 10-17 mundësisht mos të jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit).

Do të fryjë erë kryesisht nga veriu dhe verilindja me shpejtësi 1-5m/s. /Telegrafi