16.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Muja thotë s’ka epidemi

RamadanMuja14-01Kryetari i Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, të premten ka vizituar nxënësit e shtrirë në repartin infektiv të Spitalit rajonal të Prizrenit, që janë prekur nga sëmundja e parotitit, me ç’rast ka hezituar të përdorë fjalën “epidemi”, ani pse ekspertët e shëndetit publik kanë nënvizuar se bëhet fjalë për virus epidemik.

Muja gjatë paraqitjes para medieve ka bërë të ditur se është fat i keq që në shkollat e Komunës së Prizrenit është shfaqur sëmundja e parotitit, për të shtuar më tej se nuk është përhapur aq shumë.

“Është një rast specifik, ngjarje specifike që ka përfshirë nxënësit e pas 90-ve, të cilët ose janë vaksinuar dhe nuk janë kontrolluar, nuk është përcjellë gjendja e tyre ose vaksinat kanë qenë jo në rregull dhe për fat të keq po e vuajnë nxënësit e sotëm”, ka thënë Muja, shkruan Koha Ditore.

Më Shumë

Ministria publikon çmimet e derivateve

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar limitin për çmimet e derivateve për 24 orët e ardhshme. Siç njofton ministria, çmimi maksimal i lejuar...

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, shënoi Ditën Ndërkombëtare të Boshnjakëve

Kryetari Shaqir Totaj, së bashku me pjesëtarë të komunitetit boshnjak dhe të Shoqërisë Kulturo-Artistike “Šarski Behar” në Prizren, shënuan sot 28 shtatorin – Ditën...

Lajmet e Fundit