19.8 C
Prizren
E martë, 31 Gusht, 2021

Mungon këshilltari i Asamblesë Komunale në Prizren, dështon të nisë gjykimi ndaj tij për mosdeklarim të pasurisë

Mungesa e të akuzuarit për mosdeklarim të pasurisë, Ilir Baldedaj, ka bërë që të dështoj seanca fillestare e paraparë të mbahej të martën, në Gjykatën Themelore të Prizrenit.  

Në fillim të seancës, gjykatësi Luan Berisha konstatoi se nuk ka prova se i akuzuari Baldedaj është ftuar në mënyrë të rregullt, për çka, i njëjti kontaktoi edhe zyrën e pranimit për ndonjë provë eventuale lidhur me thirrjen, mirëpo zyra e pranimit njoftoi se shkresat nga posta i pranojnë pas orës 13:00.

Në mungesë të të akuzuarit, seanca është shtyrë, kurse e radhës u caktua më 8 shtator 2021, në ora 11:00.

Sipas aktakuzës së ngritur më 8 mars 2021, nga Prokuroria Themelore në Prizren, i akuzuari Ilir Baldedaj akuzohet se nga data 1 mars 2020 deri më 19 qershor 2020, në Agjencinë Kundër Korrupsionit në Prishtinë, në cilësinë e zyrtarit të lartë publik Prizren, ka vepruar në kundërshtim me nenin 3 paragrafi 1 nën paragrafi 1.1 pika 8 lidhur me nenin 5 dhe  nenin 8 paragrafi 1 të Ligjit 04/L-050 për Deklarimin, Prejardhjen dhe Kontrollin e Pasurisë të Zyrtarëve të Lartë Publik dhe Deklarimin, Prejardhjen dhe Kontrollin e Dhuratave për të gjithë Personat Zyrtarë.

Në aktakuzë thuhet se si zyrtarë publik është i detyruar të bëjë deklarimin e pasurisë, të të ardhurave, dhuratave, të dobisë tjetër pasurore ose detyrime financiare për periudhën 1 janar deri me 31 dhjetor 2019, në atë mënyrë që nuk e ka bërë deklarimin e rregullt vjetor të pasurisë brenda afatit ligjor deri me 31 mars të vitit 2020, i cili afat është zgjatur deri më 19 qershor të vitit 2020 si pasojë e vendimeve të Qeverisë së Republikës së Kosovës për parandalimin e Pandemisë COVID 19, i njëjti nuk i është përgjigjur kësaj kërkese edhe përkundër faktit se është kontaktuar disa herë përmes telefonit dhe me shkrim.

Për këtë, ai po akuzohet se ka kryer veprën penale “Mosraportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose detyrimeve financiare” nga neni 430 paragrafi 1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Më Shumë

Unë s’jam Noe

Enver Sulaj Lëkundjet nga dallgët më përkundin këndshëm Si dikur në djepin me shkrola Që ma dogjën të parin pastaj edhe shtëpinë Me vete s'kam asnjë shami të bardhë As busull Për...

Ish-ministri Kujtim Gashi i rikthehet garës lokale në Prizren

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, i është rikthyer garës zgjedhore në nivel lokal. Ai, në zgjedhjet lokale të tetorit do...

Vritet një qen në Çadrak të Suharekës

Një person ka lajmëruar Policinë se një person tjetër ia ka vrarë qenin në fshatin Çadrak të Suharekës. ‘’Viktima mashkull kosovar ka raportuar se gjatë...

Këtyre moshave u takojnë 26 viktimat e Covidit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 26 viktima nga Covid-19. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë (MSh). Sipas statistikave...

Rahovec/ Fuqitë e mbushura me verë, rrushi mbetet në stoqe pa u shitur

Vreshtarët e komunës së Rahovecit thonë se nuk po dinë as ti gëzohen punës së tyre gati një vjeçare në fushë , pasi edhe...

A po rikthehet “Destiny’s Child”?

Babai i Beyonce, Mathew Knowles ka hedhur poshtë spekuliumet se grupi “Destiny’s Child” do të ribashkohet. Shkak i këtyre thashethemeve ishte një logo e...

Vdes në moshën 84-vjeçare profesori Abdullah Karjagdiu

Në moshën 84-vjeçare ka vdekur profesori dhe intelektuali i shquar, Abdullah Karjagdiu, pas një sëmundjeje të gjatë. Profesor Karjagdiu ishte një ndër profesorët e parë...

Caktohet data se kur do të fillojë viti shkollor

Takimi mes ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia dhe kryetarëve të komunave ka mbaruar. Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës,  Sazan Ibrahimi ka thënë për...

Moise Kean rikthehet në shtëpi

Moise Kean është zyrtarisht i Juventusit. Pas huazimit te PSG sezonin e shkuar, Everton ka pranuar propozimin e bardhezinjve. Sulmuesi italian rikthehet në Torino, aty...

Do të bëhet baba, reagon për herë të parë reperi Getto Geasy

Reperi i njohur, Ghetto Geasy dhe moderatorja, Marina Vjollca së shpejti do të bëhen prindër. Ajo përmes një fotosensioni ku shihet së bashku më bashkëshortin...

Bilanc lufte në Kosovë, 36 të vdekur në 24 orët e fundit nga Covid-19

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 36 viktima nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Ky është numri më i lartë i viktimave i...

Mos dilni pa çadër sot!

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës ka bërë të ditur se vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit relativisht të freskëta. Pas rrezeve të diellit...

Për shtatë ditë, 157 të vdekur nga coronavirusi dhe mbi 14 mijë të infektuar

Numri i viktimave dhe i të infektuarve nga coronavirusi javët e fundit ka shënuar rritje enorme, ndërkaq vetëm në shtatë ditët e fundit janë...

Totaj prezanton sloganin e fushatës: Bashkë për Prizrenin

Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj ka prezantuar sot sloganin e tij fushatës për zgjedhjet lokale “Bashkë për Prizrenin” Në postimin e...

Në moshën 54 vjeçare, Pamela Anderson mendon të bëhet nënë

Pamela Anderson në janar të vitit 2020 është martuar për herë të pestë, mirëpo  ajo ka një dëshirë të cilën mendon ta realizojë së...

Dragash, akuzon drejtorin e shkollës për sulm fizik

Meriton Tërshnjaku nga Dragashi po pretendon se u sulmua me shufër metalike nga drejtori i shkollës fillore “Fetah Sylejmani”, Florim Çengaj. Tërshnjaku që ka një...

Lajmet e Fundit