13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Murati: Për herë të parë tejkalohet shifra prej 400 mijë vendeve të punës

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka theksuar se për herë të parë, ekonomia e vendit tonë ka tejkaluar shifrën prej 400 mijë vendeve aktive të punës.

“Sipas shifrave zyrtare të deklaruara në ATK, në fund të tremujorit të dytë sivjet, kemi pasur të regjistruara 404,965 vende pune aktive. Kjo është dëshmia më e mirë që politikat tona të punësimit po funksionojnë”, ka shkruar ministri Murati në “Facebook”.

Ai ka thënë se punësimi ka qenë prioritet që nga dita e parë, si njëra nga shtyllat kryesore të programit qeverisës – Punësim e Drejtësi.

Ai tutje ka renditur disa nga masat e punësimit: Qeveria për Familjet – secila familje një të punësuar; Mbështetja e punësimit të grave; Mbështetja e punësimit të personave me aftësi të kufizuara; Mbështetja e zanateve; Mbështetja e start-ups dhe Superpuna.

E përveç këtyre masave direkte, Murati ka thënë gjithashtu kanë shtuar subvencionet në bujqësi; kanë mbështetur kreditë investive për prodhuesit; kanë filluar shkollimin dual; kanë dhënë bursa për studime në STEM dhe kanë shpërndarë ‘voucher’ për kurse në IT.

Reklamë

Bëhu me banesë  në super lokacion, pranë qendrave tregtare Galeria Shopping Mall,  dhe Abi Çarshia, Qëndra Mjeksis Urgjente 100m , Stacioni i Autobusëve 100m.

Mob: +383 44 128 112

Email: [email protected]

Web: www.renelualtahiri.com

Më Shumë

Moti sot me temperatura deri në 25 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se moti me diell dhe pjesërisht i vranët. Sipas njoftimit të këtij instituti, temperaturat maksimale të ditës...

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur 16 aktakuza kundër 19 personave për vepra penale të ndryshme

Prokuroria Themelore në Prizren ka ndaluar për 48 orë dy persona të dyshuar, në dy raste të ndara, për shkak të dyshimit se njëri...

Lajmet e Fundit