22.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Mustafa: Varet nga Vetëvendosje nëse Vjosa Osmani do të mbetet kryeparlamentare

Nënkryetarja e LDK-së Vjosa Osmani sot nuk ka shkaur në mbledhjen e Kryesisë ku u caktua Avdullah Hoti për mandatar.

Kryetari Isa Mustafa tha se asaj i është dërguar ftesa, por që vetë ajo nuk i është përgjgjigjur, njofton Klan Kosvoa.

“Janë ftuar gjithë anëtarët e Kryesisë dhe kanë munguar dy-tre vetë, përfshirë Vjosa Osmaninm Ftesë kanë pasë dhe ‘skemi pasë kohë që t’i thërrasim dhe t’i pyesim pse s’keni ardhur. Ajo është anëtare e Kryesisë dhe nënkryetare”.

Sa i përket qëndrimit të Vjosa Osmanit në postin e kryeparlamentares, Mustafa tha se si parti ata kanë dëshirë që ajo të qëndrojë, por se vendimi i takon Vetëvendosjes.

“Sa na përket neve ne dëshirojmë të mbetet duhet me e pritë a hapet ajo çështje. Dihet sipas interpetimit të Gjykatës, ajo pozitë i takon partisë së parë të dalë nga zgjedhjet”.

Më Shumë

Abdixhiku: Reagimet e Bashkësisë Ndërkombëtare, pasojë e keqveprimeve diplomatike dhe strategjike të Kurtit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, para deputetëve në Kuvend, foli për situatën në veri dhe reagimet e Bashkësisë Ndërkombëtare në lidhje...

Haradinaj: Me Aleancën në qeverisje, Prizrenit do t’ia japim mundësinë për ta zhvilluar kapacitetin e tij ekonomik

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka marrë pjesë në Kuvendin e Punës së degës së AAK-së në Prizren, duke...

Lajmet e Fundit