3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

NATO nuk mund të ndihmojë në krijimin e ndonjë ushtrie të Kosovës

FSK12-16Diplomatët në NATO i quajnë paralajmërimet për krijimin e ndonjë ushtrie të Kosovës si një retorikë parazgjedhore për konsum të brendshëm
Në NATO janë mësuar me deklaratat e disa liderëve politikë të Kosovës, sidomos me ato që kanë të bëjnë me premtimet për anëtarësim të shpejtë në NATO dhe me ato për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në një ushtri të Kosovës – shkruan Koha Ditore.

Tash kur në Kosovë është hapur debati për ndryshimin e FSK-së dhe për shndërrimin e saj në një formacion që do të quhej Forcë e Armatosur e Kosovës, në NATO dëshirojnë të besojnë se edhe kjo është vetëm një retorikë parazgjedhore dhe rikujtojnë se çfarëdo ndryshimi në mandatin e NATO-s dhe në rolin e raporteve me FSK-në do të duhej të miratohej me unanimitet vendimi në Këshillin e NATO-s.

E për një vendim me të cilin do të përkrahej krijimi i ushtrisë së Kosovës në NATO nuk ka gjasa në kohën kur disa shtete, jo vetëm ato që nuk e kanë njohur Kosovës, por edhe disa që e kanë njohur, nuk do të ishin në favor të një hapi të tillë./Koha Ditore/

Më Shumë

Një dekadë nga themelimi i partisë Nisma Socialdemokrate

Pikërisht para një dekade është themeluar partia Nisma Socialdemokrate. Me rastin e ditëlindjes së 10-të të kësaj partie, sot do të mbahet një aktivitet në...

Gjendja shëndetësore e burrit të Shkurte Fejzës, flasin nga spitali i Prizrenit

Një veturë e ka goditur bashkëshortin e këngëtares, Shkurta Fejzës, Hajrush Behlulin. Por gjendja e Hajrush Behlulit është stabile. Kështu ka thënë shefi i emergjencës...

Lajmet e Fundit