16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Ndërkombëtarët jokushtetues

GJK-gjyqtaret-300x198Tre gjyqtarëve ndërkombëtarë do t’u vazhdohet mandati në kundërshtim me procedurën që parasheh Kushtetuta, shkruan sot Koha Ditore.

Përfaqësuesi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, do të bëjë emërimet e gjyqtarëve ndërkombëtarë, mbi bazën e të cilave presidentja Atifete Jahjaga do të lëshojë dekretet.

Dhe me kaq procedura do të përfundojë.

Në këtë rast do të shpërfillen nenet 65 dhe 114 të Kushtetutës, të cilat saktësojnë se Kuvendi propozon gjyqtarët e Gjykatës.

Ankesa e mbrojtësve të “Burdushit” në Apel ndaj refuzimit të kërkesës nga Themelorja lidhur me shtyrjen e vuajtjes së dënimit

Mbrojtësit e të akuzuarit Hysri Peqani i njohur si “Burdushi”, avokatët Durim Osmani dhe Feim Alaj, më 15 shtator 2023, kanë parashtruar ankesë kundër...

Nje grua rrah djalin në Malishevë, dërgohet në psikiatri

Një grua në Malishevë mbrëmjen e së mërkurës është dërguar në repartin e psikiatrisë në Spitalin e Gjakovë, pasi që dyshohet se ushtruar dhunë...

Lajmet e Fundit