15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Ndërron jetë sprinteri legjendar Jim Hines

Njeriu i parë që përfundoi një garë vrapimi prej 100 metrash në më pak se 10 sekonda, Jim Hines, është ndarë nga jeta në moshën 76-vjeçare.

Amerikani ishte dy herë kampion olimpik në Meksikë në vitin 1968 në hektometrin dhe stafetën 4×100, që të dyja ishin rekorde botërore.

Viti 1968 ishte viti ku ai theu dy rekorde tepër të rëndësishme dhe e shkroi veten në librat e historisë përgjithmonë.

Më 20 qershor, gjatë “Natës së shpejtësisë” të famshme në pistën e betonit në Sacramento, sprinteri nga Arkansas përfitoi nga kampionati amerikan për të thyer barrierën e dhjetë sekondave në 100 metra me një kohë prej 9.9 sekondash.

Në kryeqytetin meksikan ai fitoi me 9.95, kohë që mbeti rekordi botëror për 14 vjet, tetë muaj e 19 ditë, derisa Calvin Smith e theu atë me 9.93 në 1983 në Kolorado Springs.

Ky është rekordi më i gjatë që ka zgjatur ndonjëherë rekordi botëror në 100 metra, edhe pse nëse 9.58 i Usain Bolt në Berlin 2009 zgjat edhe një vit, ai do ta thyejë atë rekord.

Hines, i cili filloi të luante bejsboll në rininë e tij para se të kthehej në atletikë, ishte një futbollist pasi u largua nga atletika dhe pati qëndrime me Miami Dolphins dhe Kansas City Chiefs të NFL, por karriera e tij ishte e shkurtër dhe e varfër.

Hines nuk e mbështeti protestën e bashkatdhetarëve të tij afrikano-amerikanë Tommie Smith dhe John Carlos në podiumin 200 metra dhe në fakt u largua nga pista vetëm dy javë pasi mbaroi Lojërat në moshën 22-vjeçare. Albanian Post

Dy persona plagosen me armë zjarri në Rahovec

Dy persona janë qëlluar me armë zjarri sot, në rrugën “Fahri Fazliu” në Rahovec.     Rastin  e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Gjakovës,...

Moti sot në ditën e parë të vjeshtës me temperatura deri në 32 gradë Celsius

Instituti hidrometeorologjik i kosovës ka njoftuar se sot në ditën e parë të vjeshtës parashihet mot me temperatura të larta. Sipas këtij instituti, temperaturat maksimalet...

Lajmet e Fundit