19.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Ndriçimi publik rritë sigurinë në Rahovec

Rahovec-ksbrKëshilli për Siguri në Bashkësi në Rahovec, vlerësoi të marëtn se gjendja e sigurisë në këtë komunë është e qetë dhe stabile.

Kryetari i komunës Smajl Latifi, tha se në bazë të raporteve ditore që merr nga Policia e Kosovës, gjendja e përgjithshme e sigurisë në komunë është e qetë dhe stabile. “Gjatë kësaj periudhe kohore nuk është raportuar asnjë incident ndëretnik, por edhe rastet tjera të cenimit të rendit e të qetësisë publike, që do të ndikonte në sigurinë e qytetarëve”, tha Latifi.

Ai kërkoi që Policia e Kosovës të jetë më e angazhuar gjatë sezonit të pushimeve verore të bashkëvendësve tanë, të cilët kthehen për t’i kaluar pushimet në vendlindje.

Komandanti i Stacionit të Policisë në Rahovec, kapiten Fazli Morina, informoi se situata e sigurisë në Rahovec është e qetë dhe stabile. “Përjashtuar një rasti të zhdukjes së një personi nga fshati Ratkoc, i cili më pas është gjetur i vrarë në Samadraxhë të Suharekës, ndërsa i dyshuari për kete vrasje është arrestuar, nuk ka pasur ndonjë shqetësim për sigurinë në komunën e Rahovecit”, tha Morina.

Për të rritur sigurinë e qytetarëve dhe të bizneseve komandanti Morina, propozoi që në disa zona të qytetit të vendosen kamerat vëzhguese, pasi që vendosja e ndriçimit publik në qytetet e ka rritur mundësinë e mbikëqyrjes. Po ashtu ai kërkoi sqarime lidhur me miratimin e rregullores komunale për auto-bartësen, ku policia duhet të ketë rol kryesor për zbatimin e saj.

Beqir Hamza, shef i sektorit për Emergjenca në Rahovec njoftoi mbi gjendjen e intervenimeve të zjarrfikësve në terren. Ai tha se në krahasim me gjashtëmujorin e vitit të kaluar ka 50% më pak zjarre dhe aksidente rrugore.

“Ka pasur disa intervenime në rastet e vërshimeve në disa zona të komunës, por nuk ka pasur pasoja në njerëz. Njësia e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit është në gjendje mobile për të përballuar zjarret eventuale në fusha dhe pyje”, tha Hamza.

Anëtar i KKSB-së, Ali Hoxha, propozoi që për arsye të rritjes së sigurisë së qytetarëve në disa zona të qytetit të vendosen disa llamba për ndriçim të rrugëve, pasi që rreziku nga qentë endacak në këto rrugica është i madh. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Komuna e Malishevës filloi dëgjimet publike për hartimin e buxhetit

Komuna e Malishevës ka filluar me mbajtjen e dëgjimeve publike me grupet e interesit për hartimin e projekt buxhetit 2023-2025, me theks të veçantë...

Ronaldo pritet të qëndrojë në United, klubi kërkon edhe transferimin e Kalajdzic-it

Duket se po ndodhin shumë gjëra me Manchester United për momentin, sipas raporteve të ndryshme –largimi i Cristiano Ronaldo-s nuk është opsion. Edhe pse Ronaldo...

Lajmet e Fundit