3.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Në kohën kur sërish duhet të mbrohet UÇK-ja, gjenerali Lama sjell librin “UÇK përballë shpifjeve”

Në ambientet e Bibliotekës Kombëtare është promovuar libri “UÇK përballë shpifjeve” të autorit Kudusi Lama.

Në promovimin e këtij libri morën pjesë shumë personalitete, aktivistë e veprimtarë të çështjes kombëtare, raporton “Epoka e re”.

Ky libër, me theks të veçantë i kundërvihet raportit famëkeq të ish-senatorit dhe ish-prokurorit zviceran, Dick Marty, si dhe dokumenteve politike e propagandistike të sponsorizuara nga shtetit serb kundër luftës së UÇK-së, siç është libri “Engjëjt e zinj të skëterrës Kosovare – Dosjet sekrete”.

Sipas redaktorit të librit, Arben Veselaj, me këtë libër gjeneral Lama ngreh shqetësimin se si ndërgjegjja politike dhe intelektuale e botës shqiptare për tërë këto vite nuk po arrin të ofrojë fakte dhe dëshmi, për t’i rrëzuar pretendimet monstruoze të përfaqësuesve të drejtësisë ndërkombëtare me seli në Hagë; se si Prokuroria e Gjykatës Speciale po e zëvendëson atë serbe; se si drejtësia evropiane është shndërruar në një instrument politik kundër lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, etj.

Gjenerali i luftës së Kosovës, Kudusi Lama, është autor i disa librave nga fusha e studimeve ushtarake dhe të sigurisë.

Ai gjithashtu ka botuar edhe disa libra publicistikë dhe nga fusha e mendimit politik.

 

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

 

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

 

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

 

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Më Shumë

Poezia dhe gjinjtë e silikonit / Ilire Zajmi

Shkruan: Ilire Zajmi Çfarë vlerash mund të përfaqësojë poezia në një shoqëri moderne, protagoniste të “buzëve e gjinjve të silikonit”? Nëse roli i poezisë do të...

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj, për klasën e parë, të gjashtë dhe dhjetë . Konkurs Të dashur prindër dhe fëmijë,...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit