26.8 C
Prizren
E hënë, 5 Qershor, 2023

Në Kosovë nuk do të ketë më shumë se një test për lojtarët

Lojtarët në Bundesligë janë testuar dy herë brenda një jave pas rifillimit të stërvitjeve, ndërsa do të testohen edhe disa herë të tjera para se të rifillojë edicioni i pezulluar për shkak të koronavirusit, më 16 maj – vikendin e ardhshëm. Edhe në Angli e vendet e tjera parashikohen testime të shpeshta të futbollistëve për koronavirus, në tentim për të vazhduar edicionin.

Edhe në Kosovë synohet rifillimi i edicionit. Por, teste të shumëfishta për koronavirus nuk do të ketë. Në fakt, Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) planifikon të testojë lojtarët para se të rifillojë edicioni, ndonëse për këtë nuk ka ende një plan më të detajuar.

Testimi i futbollistëve për koronavirus para fillimit të kampionatit, nëse realizohet do të jetë i vetmi. Bërja e dy apo më shumë testimeve nuk vjen në konsideratë, dhe këtë e ka lënë të kuptohet sekretari i përgjithshëm i FFK-së, Eroll Salihu.

Megjithatë, Salihu ka pranuar se masat tjera parandaluese do të aplikohen, siç është matja e temperaturës para ndeshjeve, por edhe dezinfektimi i duarve me dezinfektues. Gjithashtu, do të bëhet edhe dezinfektimi i stadiumeve dhe hapësirave përcjellëse derisa zyrtarët e tjerë të përfshirë në një ndeshje do të jenë me maska dhe dorëza, por jo edhe lojtarët.

Edhe klubet e Superligës janë të pajtimit që lojtarëve t’u bëhet vetëm një herë testi për koronavirus, pasi janë të gatshme për rifillimin e garave, shkruan KOHA.

“Mendoj se është koha e duhur për të lejuar rifillimin e garave të futbollit, pasi në shumicën e shteteve tashmë kanë nisur. Si federatë jemi të gatshëm, por edhe klubet gjithashtu pas pauzës gati dymuajshe. Ne ende jemi në pritje të një përgjigjeje nga Ministria e Shëndetësisë për rifillimin e garave. Po presim masat që na i dërgojnë ata para se të rifillojmë”, ka thënë Salihu të premten. “Sa i përket testimit të lojtarëve edhe këtë e kemi parashikuar. Por, testi do t’u bëhet vetëm një herë për shkak se para çdo ndeshjeje është e pamundur. Kurse, sa u përket masave të tjera ato do të aplikohen, siç janë matja e temperaturës, dezinfektimi dhe evitimi i shtrëngimit të duarve para, gjatë dhe pas ndeshjes”.

Edhe trajneri i Llapit, Tahir Batatina mendon se mjafton vetëm një herë testi t’u bëhet lojtarëve para se të rifillojnë garat.

Më Shumë

Të dyshuarit në Prizren i gjenden pushkë e pistoletë në kulmin e shtëpisë

Policia e Kosovës (PK) njofton se gjatë kontrollit në shtëpinë e një të dyshuari në Lubizhdë të Prizrenit, kanë gjetur dhe sekuestruar një pushkë...

Prizreni zhurmon nga motorët e “Moto Festit”

Në Prizren u mbajt të shtunën organizimi “Moto Fest”. Në parkun e këtij qyteti zbarkuan qindra motoçikleta nga vende të ndryshme brenda e jashtë...

Lajmet e Fundit