24.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Në kryeqytet sot Panairi i Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore

flamuri shqiptarNë kuadër të Ditëve të Trashëgimisë Evropiane, sot në Prishtinë hapet edicioni i 9-të i Panairit të Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore 2013”.

Qëllimi i këtij aktiviteti është promovimi i vlerave dhe trashëgimisë kulturore, promovimi i dialogut ndërkulturorë, diversitetit si dhe integrimi në mes të komuniteteve të ndryshme në Kosovë dhe rajon.

Siç transmetoin kultplus 80 organizata dhe individë nga vendi dhe rajoni do të jenë pjesëmarrës në panair, ku për 5 ditë me radhë do t`i ekspozojnë punimet e tyre unike artizanale të artit aplikativ të punuara në tekstil, dru, gurë, metale.

Gjithashtu do të ketë kostume popullore, enë dheu si dhe ushqime tradicionale vendore dhe nga rajoni.

Ky panair organizohet nga OJQ Qendra e grave “Dera e Hapur” në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës.

Panairi do të zgjasë deri më 30 shtator dhe ai do të jetë i hapur çdo ditë prej orës 9:00 deri në 20:00.

Ylli rrezikon të mbetet pa sponsorin kryesor për shkak të dhunës në Superkupë

Dhuna e shfaqur në turneun e Superkupës së Kosovës në basketboll rrezikon të ketë pasoja të mëdha për nikoqirin, Golden Eagle Ylli. Shaqir Palushi, që...

Vërmicë: Gjendet kokainë brenda në çamçakëza

Policia bashkë me Doganën e Kosovës kanë identifikuar sasi të substancës së dyshuar narkotike të llojit kokainë në pikëkalimin kufitar në Vërmicë. Bëhet e ditur...

Lajmet e Fundit