8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Në Prizren, 14 pacientë me COVID-19 janë në gjendje të rëndë shëndetësore

18 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me koronavirus, ndërsa nga 12,406 testime 2295 kanë rezultuar pozitiv duke rritur numrin e rasteve aktive në 23,845 ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike.

Përveç QKUK-së që ka numrin më të lartë të pacientëve të shtrirë me COVID-19, edhe spitalet rajonale po përballen me fluks të shtuar të pacientëve.

Në Prizren numri i pacientëve që po kërkojnë ndihmë për shërim, në dy javët e fundit është shumëfishuar.

Drejtori i Spitalit të Prizrenit Afrim Avdaj thotë se nga rreth 140 pacientë të shtruar, 14 janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

“Me 4 gusht kishim vetëm 4 pacientë të hospitalizuar pas një periudhe të gjatë pa pacientë me COVID-19 ndërsa tash kemi aktualisht 139 pacientë të hospitalizuar me COVID-19 pozitiv, nga këta 115 pacientë me oksigjeno-terapi,”- tha Avdaj.

Simptomat tek pacientët në këtë valë të virusit janë më të lehta por se si asnjëherë më parë numri i pacientëve që po kërkojnë ndihmë është i madh.

“Duke e krahasuar me fazat e kaluara ku kishim rreth 200 pacientë të hospitalizuar me COVID-19 numri 200 i pacientëve ka qenë kontinuere, kurse dallimi është se për një periudhë shumë të shkurtër kemi 140 pacientë të hospitalizuar dhe sa i përket pasqyrës klinike mund të them se është më pak e theksuar, pra klinikisht pacientët mund të them se nuk janë  në gjendje të rënd sikurse në fazat e kaluara,”- tha Avdaj.

Avdaj shtoi se të hospitalizuarit e vaksinuar, asnjë nuk janë në reanimacion, apo gjendje të rëndë.

Aktualisht, në tërë Kosovën 1116 pacientë janë të shtrirë nëpër klinika dhe spitale, nga ta dhe 995 nga janë në oksigjeno-terapi.

306 nga ta po trajtohen në QKUK, ndërsa në spitalin e Pejës po trajtohen 180 pacientë, në atë të Gjakovës 129, në të Gjilanit 125, në Ferizaj 82, në Mitrovicë 40 dhe në Vushtrri 21./ATV

Për më shumë ndiqni lajmin e plotë:

 

Më Shumë

Ambasada gjermane tregon se ka ndryshime në procedurën e aplikimit për viza

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për një ndryshim në procedurën e aplikimeve sipas rregullores së Ballkanit Perëndimor nga Ministria e Jashtme Federale. Ambasada njofton...

Thaçi dhe të tjerët lejohen që për disa çështje të apelojnë vendimin mbi mocionet që pretendojnë defekte në aktakuzë

Gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guillou, ka marrë vendim me anë të së cilit i ka lejuar Hashim Thaçin, Jakup Krasniqin e Rexhep Selimin...

Përulem!

ERJONA RUSI 2 vjet më parë, Ana (emri jo i vërtetë) një vajzë vetëm 14 vjeçe tentoi të vrasë veten sepse nuk mundi të përballonte...

Trepça shënon fitore të lehtë në udhëtim te Rahoveci

Skuadra e Trepçës ka shënuar fitore të lehtë në udhëtim te Rahoveci me rezultat 75:103, ndeshje kjo e zhvilluar në kuadër të xhiros së...

Rrahje dhe gjuajtje me armë në Prizren

Dje rreth orës 18:37 ka ndodhur një rrahje në rrugën “Haxhi Zeka”, në Prizren. Rastin e ka konfirmuar për Sinjalin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës...

Prej janarit deri në shtator, mbi 5 mijë e 500 shoferëve u është ndaluar drejtimi i automjeteve

Sipas Policisë, nga janari i këtij viti deri në shtator, 5 mijë e 556 shoferëve u është ndaluar drejtimi i automjeteve. Ndërkaq 13 mijë e...

Ajo

  Flaka e saj e lodhur Nga bredhjet poshtë e lartë Po t’i dëgjon qeshjet edhe në heshtje Po pa ia vyshkur shpresën. Me flakë përsëri ka më të...

Erdogan kërkon që 10 ambasadorë të shpallen “non grata”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallë “persona non grata” (persona të padëshirueshëm) dhjetë...

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në...

Kamza mposhti Prizrenin

Kamza Basket ka shënuar fitore në udhëtim ndaj Prizrenit 16 me rezultat 91:96 (31:27, 20:30, 23:11, 17:28), në kuadër të javës së parë të...

Këngëtarja e njohur refuzon dy herë ftesën e “Big Brother VIP”

Teksa në shtëpi pritet të hyjnë banorët e rinj, këngëtarja e njohur kosovare, Mihrije Braha sipas burimeve të emisionit “Prive” ka refuzuar dy herë...

Moti sot, vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të shtunën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe herë pas here me shi. Temperaturat maksimale...

Henry flet për Messin: Ai nuk po gjen hapësirë tek PSG

Ish-sulmuesi i kombëtares franceze, Tierry Henry ka dhënë sot një intervistë ku është pyetur mbi situatën që po kalon Mesi tek PSG. “Mesi nuk po...

Stuhi e fuqishme në Francë, rreth 250 mijë shtëpi pa rrymë

Një stuhi e fuqishme i ka përfshirë kryesisht pjesët veriore dhe lindore të Francës, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Përpos rreth 250 000 shtëpive...

Johnson, thirrje qytetarëve të vaksinohen me dozën e tretë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u bëri thirrje britanikëve të bëjnë dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19. Në një video të postuar në Twitter, kryeministri...

Sulm seksual ndaj një gruaje, trajneri serb dënohet me tre vjet burgim

“Sulm seksual” është akuza që mban mbi supe trajneri serb Milutin Sredojevic, i cili udhëheq kombëtaren e Ugandës. Ai është dënuar me tre vjet burgim. Vendimi...

Lajmet e Fundit