26.8 C
Prizren
E premte, 23 Korrik, 2021

Në Spitalin e Prizrenit, përurorhen pajisje në vlerë 300 mijë euro

Në Spitalin e Përgjithëm të Prizrenit, sot janë përuruar aparaturat e reja mjekësore, donacion nga Qeveria e Luksemburgut, në vlerë prej 300 mijë euro.

Në ceremoninë e?mbajtur, me këtë rast, drejtori i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të?Kosovës, Basri Sejdiu, ka falënderuar Qeverinë e Luksemburgut për këto investime.

“ Pas investimeve të projektit KSV/017 për Programin Mbështetës për Shëndetësinë e Kosovës nga Qeveria e Luksemburgut,? vërehen ndryshime pozitive brenda? SHSKUK-së, në veçanti në Spitalin e Prizrenit dhe Gjilanit. Ne falënderojmë Qeverinë e Luksemburgut, zyrën regjionale dhe udhëheqësit e projektit që investuan në? infrastrukturë, pajisje mjekësore dhe konsulenca profesionale e segmente tjera”, u shpreh drejtori Sejdiu.

Ai tha se shpreson që ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe më tutje, me qëllim të përkrahjes së mëtejme për SHSKUK-në.

Ambasadorja e Qeverisë së ?Luksemburgut, Natacha Gomes, tha se?Qeveria e Luksemburgut ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm në realizimin e prorojekteve në Kosovë, si në pajisje dhe funksionalizim të shërbimeve në neonatologji, patologji dhe ngritje të kspaciteteve humane, menaxheriale dhe profesionale.

?“Një pikë e rëndësishme janë edhe planet strategjike? për Spitalin e Prizrenit dhe Gjilanit, dokumentet informuese, si dhe trajnimi i stafit? që kanë mundësuar ngritjen e kualitetit të shërbimeve dhe mirëqenien e qytetarit. Ne do të vazhdojmë me përkrahjen për institucionet dhe shëndetësinë në në Kosovë” përfundoi Ambasadorja Gomes.

Në anën tjetër, Afrim Avdaj, drejtor i Spitalit të Përgjithshëm në Prizren, pasi ka falënderuar donatorët për përkrahje të vazhdueshme, shtoi se vlera e pajisjeve të pranuara është mbi 300 mijë euro.

“Me këtë përkrahje është rritur gama dhe cilësia e shërbimeve shëndetësore. Besojmë se përkrahja do të vazhdojë edhe në të ardhmen” theksoi drejtori Avdaj.

Në fund të ceremonisë, Spitali i Prizrenit ka ndarë mirënjohje për drejtorin e SHSKUK-së, Ministrinë? Shëndetësisë dhe donatorët nga Qeveria e Luksemburgut.

Image may contain: 8 people, people sitting, table and indoor
Image may contain: screen

Më Shumë

Lëndohet ylli i Juventus

Shqetësimi i parë arrin për Massimiliano Allegri. Gjatë seancës së fundit stërvitore, Paulo Dybala pati një tendosje të muskujve në kofshën e majtë, e...

E rëndë: 16-vjeçari vret shokun me sëpatë në shkollë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Australinë, pasi një 16-vjeçar ka vrarë në shkollë shokun 13-vjeçar. Policia gjeti trupin e pajetë të 13-vjeçarit në tualetet...

Një raste me Covid-19 në Spitalin e Prizrenit

Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 90 pacientë nga COVID-19. Siç njofton SHSKUK prej...

Babai ushtron dhunë ndaj vajzës së tij në Malishevë, arrestohet

Është arrestuar një person në Malishevë pasi që i njëjti ka ushtruar dhunë ndaj vajzës se tij. Sipas Policisë, në shtëpinë e të dyshuarit është...

Vdes pioneri i repit Biz Markie

Reperi Biz Markie ka vdekur në moshën 57 vjeçare. Markie, emri i vërtetë i së cilit ishte Marcel Theo Hall, ka qenë reper, producent dhe...

Urimi i Vetëvendosjes në Prizren për festën e Kurban Bajramit

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë dhe shqiptarët kudo që ndodhen, për festën e Kurban Bajramin! “Kurban Bajrami si festë sublimon...

Baldedaj (AAK): Cilin rol duhet ta luajmë ne kur kryetari i Prizrenit nuk vjen në seanca e më pas na ofendon

Asamblisti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Prizren, Ilir Baldedaj, ka folur për debatin e sotëm që ndodhi në sallën e Kuvendit Komunal...

Gjermani: Sa kushton përmbytja e shekullit?

Të mërkurën (21.07), qeveria gjermane do të merret me paketën e parë të ndihmave për viktimat e përmbytjes. Por është ende e paqartë çfarë...

Zyrtare: Tamas Bruce i bashkohet Golden Eagle Yllit

Golden Eagle Ylli ka zyrtarizuar transferimin e ri për sezonin e re në Superligën e basketbollit kosovar, shkruan Sinjali Sport. Kampioni i Kosovës ka njoftuar...

Arrestohen dy persona, rrahën dhe tentuan ta vrasin një person në Rahovec

Policia ka arrestuar dy persona pasi kanë sulmuar fizikisht një person para dy ditësh në Rahovec. Njëri nga të dyshuarit gjatë rrahjes ka shtënë me...

Gjendet një predhë e minahedhësit në Rahovec

Në fshatin Opterushë të Rahovecit një person ka raportuar në polici se kishte hasur në një mjet të dyshuar të pa shpërthyer, që dyshohet...

Sot është përvjetori i lindjes së shkrimtarit amerikan, Ernest Hemingway

Ernest Hemingway ishte novelist amerikan, shkrimtar i historive të shkurtëra dhe gazetar. I përket shkrimtarëve të periudhës klasike të letërsisë amerikane. Ernest Hemingway në...

Në Kujtim të Ali Podrimjes

Ilir Muharremi, kritik i artit Vargu i tij dilte nga zemra, pena gjithmonë ishte shpërthim zemërimi, vuajtje, klithje ndaj një zemre të thyer. Zëri i...

56 vjeçari që mbeti i vdekur në rrugën e kombit është nga fshati Sopijë i Suharekës

Në pasditen e së martës ka ndodhur një aksident në rrugën Rubik-Rrëshen, ku si pasojë e këtij aksidenti ka humbur jetën një person. Viktima është...

Malishevë, e mbyt me armë zjarri qenin e fqinjit pasi ia kafshoi djalin

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovarë në Malishevë pasi që qeni i njërit të dyshuar...

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë si në mbarë botën ashtu edhe në Kosovë, sot kremtojnë festën e Kurban Bajramit. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së...

Lajmet e Fundit