23.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Prill, 2024

Nëndegët e LDK-së kërkojnë nga Mustafa, marrëveshje për kandidatin për kryetar të Prizrenit

LDK-logo5-23Mbi 20 nëndegë të LDK-së në Prizren, kërkojnë nga lideri i tyre, Isa Mustafa, që të përzgjidhet me marrëveshje kandidati për kryetar të Prizrenit. Ata propozojnë që të mbahet një Kuvend, i cili do të nxjerrë një kandidat të pakontestueshëm nga askush. “Kërkojmë edhe nga Kryesia e LDK-së në Prizren, që emërimi i kandidatit për kryetar të Prizrenit, të dalë me marrëveshje gjithëpërfshirëse duke dëgjuar edhe zëri i të gjitha nëndegëve”, thuhet në kërkesën e nëndegëve të LDK-së në Prizren, dërguar liderit të tyre Isa Mustafa.

Kryesia e LDK-së në Prishtinë, dje ka emëruar një numër të kandidatëve për kryetarë të komunave të Kosovës. Edhe pse LDK-ja në Prizren, ka dërguar dy emra për kryetar, atë të Eqrem Kryeziut dhe Hanifi Muharremit, Kryesia në Prishtinë, nuk ka bërë emërimin i asnjërit prej tyre.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) Dega në Zhur, ndërkaq ka propozuar Nijazi Ademajn për kandidat për kryetar të Prizrenit. Emri i Ademajt është dërguar edhe në Kryesi të LDK-së në Prishtinë.

Dega e LDK-së në Prizren dhe ajo në Zhur, nuk kanë arritur të gjejnë gjuhën e përbashkët në përzgjedhjen e kandidatit për kryetar të Prizrenit.

Këto dy degë të LDK-së, në mungesë të gjetjes së një kandidati të përbashkët, veç e veç, i kanë dërguar propozimet e tyre në Prishtinë për kryetar të Prizrenit.

Kryetari i LDK-së në Zhur, Shukri Vezaj ka thënë se Nijazi Ademaj është propozuar për kryetar të Prizrenit, pasi që Dega e LDK-së në Prizren, nuk ka përfillur kërkesën për të dalur me një kandidat të përbashkët. “Po është e vërtet që LDK-ja në Zhur ka dal me kandidatin e vet për kryetar të Prizrenit. Kryesia ka propozuar që Nijazi Ademaj të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme për kryetar të Prizrenit”, ka thënë Vezaj për “PrizrenPress”.

Burimet e “PrizrenPress-it”, bëjnë të ditur se arsye kryesore pse nuk është emëruar dje kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, ka qenë mospajtimet që kanë dal në mes Degës së Prizrenit, Zhurit dhë nëndegëve të tjera të LDK-së. “kandidati i pakontestueshëm do të unifikon dëget dhe nëndegët dhe kërkesat e elektoratit të LDK-së”, vlerësojnë përfaqësuesit e nëndegëve të LDK-së në Prizren. /PrizrenPress.com /

 

Më poshtë ju sjellim nënshkrimet nga nëndega e LDK-së në Prizren, dërguar krytarit të LDK-së, Isa Mustafa:

LDK-nenshkrimett1

LDK-nenshkrimet2

 

 

 

 

 

 

Më Shumë

Berisha viziton Bashkësinë Islame të Prizrenit, uron besimtarët për Fitër Bajram

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Dega në Prizren, Zafir Berisha sot ka vizituar Bashkësinë Islame të Prizrenit për të uruar festën kryetarit dhe kryesisë së...

Aktori i “1923” Cole Brings Plenty u gjet i vdekur, konfirmojnë policia dhe familja

Cole Brings Plenty, aktori i serialit amerikan “1923” i cili u zhduk fundjavën e kaluar, u gjet i vdekur të premten në një zonë...

Lajmet e Fundit