19.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Konjufca u kërkon falje ambasadorëve

GlaukKonjufcaLëvizja Vetëvendosje u ka kërkuar falje të gjithë diplomatëve të huaj, të cilët e kanë ndjerë vetën në siklet nga turma e njerëzve, dhe që ndoshta si efekt anësor e kanë pësuar në protestën 27 qershorit.

Kërkimfaljen e bëri deputeti Glauk Konjufca, i cili tha se qëllimi i lëvizjes nuk ka qenë uzurpimi i Kuvendit, por parandalimi i ratifikimit të asaj marrëveshje të dëmshme për Kosovën, transmeton KTV. Ai ka pranuar se ndoshta atë ditë mund të jenë bërë edhe gabime.

“Pikërisht ka qenë rasti i ambasadores amerikane, por edhe ndonjë ambasadori tjetër të cilët nëse kanë përjetuar ndonjë situatë të pakëndshme, ne iu kërkojmë falje. Por, duke e analizuar dëmin e marrëveshjes, na është dukur e arsyeshme të veprojmë në atë mënyrë dhe nuk po them se nuk ka pasur edhe ndonjë gabim”, ka thënë Konjufca.

Ndërkaq kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi i ka quajtur veprime të papjekura dhe të pa matura ato të Vetëvendosjes, për shefin e Grupit Parlamentar të PDK-së Adem Grabovci veprimet e Vetëvendosjes nuk mund të quhen ndryshe veçse veprime me elemente të uzurpimit apo grushtetit. “Unë nuk kam nevojë ta emërtoj atë ajo e ka emrin e vet” ka thënë Grabovci.

Më Shumë

Hoti: Situata e pasigurisë është si rezultat i mosveprimit të qeverisë

Ish-kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka thënë se situata depresive dhe e pasigurisë në Kosovë erdhi si rezultat i mosveprimit të qeverisë. Hoti tha se...

Edhe një fazë e shpërndarjes së pajisjeve bujqësore nga komuna e Rahovecit

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Larufi, ka bërë me dije se së bashku me zyrtarët e Drejtorisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural...

Lajmet e Fundit