0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

Nesër hapet konkursi për pranimin e studentëve në konvikte, çmimi 70 euro

Konvikti 5-PrishtineNjoftohet se Qendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës (UP) nesër do të publikojë konkursin për pranimin e studentëve në konvikte për vitin akademik 2013/2014.

Gjatë këtij viti QS do të pranojë afër 3600 studentë, për të cilët ofron strehim, ushqim si dhe hapësirat për lexim, studim, sport dhe aktivitete tjera të ndryshme.

Duke qenë se Kosova tashmë ka një numër të madh të studentëve dhe kapacitetet e QS-së nuk mund t’i mbulojnë të gjitha kërkesat, janë vendosur kriteret për pranim. Kriter themelor për të aplikuar është që kandidati të jetë studentë i rregullt në UP, nota mesatare e studentëve, largësia nga kryeqyteti,etj.

Përparësi pranimi do të kenë studentët që vijnë nga kategoritë e ndryshme të luftës dhe me gjendje të rëndë sociale.

Çmimi do të jetë i njëjtë, sikur edhe vitin e kaluar, 70 euro në muaji (40 euro banimi dhe 30 euro ushqimi).

Tashmë janë në përfundim përgatitjet për pritjen e studentëve të rinj, të cilët do të banojnë në Qendrës e Studentëve.

Gjatë këtij viti premtohet që cilësi e shërbimeve në QS të jetë më mirë se vitet e kaluara dhe vlerësojnë se janë krijuar kushte komode për studentë.

Më Shumë

Abrashi: Escobar i ka premtuar Bërnabiqit se do ta detyrojë Kosovën ta diskutojë Asociacionin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, ka thënë se takimi i datës 31 janar në Ambasadën Amerikane në Prishtinë ku do të diskutohet për...

Arrestohet një 36-vjeçar në Rahovec, iu gjetën dy pushkë, një mitraloz e 130 fishekë në shtëpi

Një 36-vjeçar është arrestuar në Rahovec, pasi gjatë një kontrolli në shtëpinë e tij në fshatin Drejnë i janë gjetur dy pushka me mitraloz...

Lajmet e Fundit