4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Nga janari e deri në tetor 1340 shkurorëzime në Kosovë

1 mijë e 340 çifte bashkëshortore i dhanë fund martesës së tyre gjatë 10 muajve të vitit 2022.

Kështu thonë shifra e publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës.

Sipas ASK-së gjatë muajit të parë të vitit të kaluar u shkurorëzuan 119 çifte.

Në muajin shkurt 122 çifte i dhanë fund martesës së tyre, e derisa në mars pati 103 shkurorëzime.

Ndërkaq në muajin prill fund martesës i dhanë 136 çifte e në maj u ndanë 143 prej tyre.

Në muajin qershor 129 çifte, në muajin korrik 148 çifte, në muajin gusht 162 çifte dhe në muajin shtator 122 çifte janë shkurorëzuar.

Ndërsa sa i përket shkurorëzimeve të ndodhura në Kosovë për muajin Tetor janë 156 raste, e që krahasuar me muajin shtator, ka një rritje të numrit të çifteve të shkurorëzuarve për 28 për qind.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ndërkaq bën të ditur se në vitin 2021 numri i shkurorëzimi ishte më i vogël se ai i vitit 2022.

Në vitin 2021 janë regjistruar 2 mijë e 160 shkurorëzime, njofton Klankosova.tv

Më Shumë

Rritet numri i të vdekurve pas sulmit në një xhami në Pakistan

Numri i të vdekurve është rritur në të paktën 87 persona pas një sulmi vetëvrasës në një xhami që kishte në shënjestër policët në...

Suharekë, 32 vjeçarja tenton t’i jap fund jetës

Një 32 vjeçare ka tentuar t’i japë fund jetës në Suharekë. Ajo ka konsumuar sasi të tepruar të medikamenteve dhe është dërguar në Spitalin Rajonal...

Lajmet e Fundit