14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Nikoliq: Njohja e Kosovës do t’i vihet kusht Serbisë

TomislavNikoliq-presidenti serbisePresidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, e ka pranuar se njohja e Kosovës herët a vonë do t’i vihet kusht Serbisë. Në një intervistë për B92, Nikoliq, ka thënë se shteti i tij përballet me tri dilema, dhe njëra prej tyre përfshin edhe Kosovën.

“Ne nuk kemi një kërkesë për ta njohur pavarësinë e Kosovës, por diplomatët flasin se ky do të jetë kusht pa të cilin nuk mund të ecim përpara. Mua më lëndon neutraliteti i Bashkimit Evropian, sepse ne nuk mundemi të jemi në pozicion të njëjtë – Serbia si anëtare e OKB-së dhe Kosova e vetëshpallur e pavarur”, ka thënë Nikoliq, transmeton KTV-ja.

Dilema tjetër, sipas tij, janë marrëdhëniet e Serbisë me Rusinë.

Më Shumë

Liria pret Fushë-Kosovën në duelin e skuadrave të fundit në tabelë, formacionet zyrtare

Liria do të përballet me Fushë -Kosovën në kuadër të xhiros së 22-të në Albi Mall Superligë. Është një përballje mes dy skuadrave të fundit...

51 aksidente trafiku brenda 24 orëve në Kosovë, një me fatalitet

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se për 24 orë kanë ndodhur 51 aksidente në trafik, njëri prej të cilëve ka qenë me...

Lajmet e Fundit