11.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

Nitaj: Kushtetuesja veproi shpejt në rastin e Mustafës, por jo edhe në rastin e gjyqtarit të vet

Muharrem NitajAnalisti Muharrem Nitaj nuk ka fakte të mjaftueshme që Gjykata Kushtetuese e Kosovës po vepron anshëm me agjenda politike.Ai thotë se deri më tash ekziston vetëm një fakt që njëri prej gjyqtarëve, Kadri Krueziu, gjatë fushatës zgjedhore është parë në fushatë zgjedhore të PDK-së së Hashim Thacit.

“Nuk kemi fakte të mjaftueshme që tregojnë se Kushtetuesja është politizuar”, tha Nitaj në RTV21.
“Është e habitshme vetëm fakti se si Kushtetuesja merr vendim të shpejtë të pezulloi Isa Mustafën, ndërkohë që nuk vepron njëjtë edhe  me  gjyqtarin e vet”.

Gjykata Kushtetuese ende nuk ka marrë ndonjë vendim për gjyqtarin Kadri Kyeziu. Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, në emisionin “Rubikon” të KTV-së,pat paralajmëruar se rasti i pjesëmarrjes së gjykatësit në fushatën parazgjedhore të PDK-së, Kadri Kryeziut, do të shqyrtohet më 22 qershor. Edhe pse është bërë një muaj nga ky premtim, Gjykata Kushtetuese ende nuk marrë asnjë vendim ndaj këtij rasti.

“Deklarata me shkrim e Kryeziut është marrë dhe ajo do të shqyrtohet me 22 qershor. Është ngritur Komisioni dhe do të hetohen rrethanat e rastit”, pati thënë Hasani.

Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Kadri Kryeziu është parë në fushatë të liderit të PDK-së, Hashim Thaçi në Prizren. Ai ka pranuar se ka marrë pjesë në tubim të PDK-së “si një qytetar i thjeshtë”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Stresi ironizon me ish-banorët e BBVK

Stresi ka nisur koncertet e para pasi doli fitues nga Big Brother VIP Kosova.Reperi së fundmi performoi në një klub nate në Tiranë ku...

Anthony Joshua synon të bëhet kampion sërish së shpejti dhe të pensionohet

Anthony Joshua synon të bëhet kampion i botës në kategorinë e rëndë të boksit sërish brenda 16 muajve të ardhshëm, por së pari i...

Lajmet e Fundit