19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Nitaj: Kushtetuesja veproi shpejt në rastin e Mustafës, por jo edhe në rastin e gjyqtarit të vet

Muharrem NitajAnalisti Muharrem Nitaj nuk ka fakte të mjaftueshme që Gjykata Kushtetuese e Kosovës po vepron anshëm me agjenda politike.Ai thotë se deri më tash ekziston vetëm një fakt që njëri prej gjyqtarëve, Kadri Krueziu, gjatë fushatës zgjedhore është parë në fushatë zgjedhore të PDK-së së Hashim Thacit.

“Nuk kemi fakte të mjaftueshme që tregojnë se Kushtetuesja është politizuar”, tha Nitaj në RTV21.
“Është e habitshme vetëm fakti se si Kushtetuesja merr vendim të shpejtë të pezulloi Isa Mustafën, ndërkohë që nuk vepron njëjtë edhe  me  gjyqtarin e vet”.

Gjykata Kushtetuese ende nuk ka marrë ndonjë vendim për gjyqtarin Kadri Kyeziu. Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, në emisionin “Rubikon” të KTV-së,pat paralajmëruar se rasti i pjesëmarrjes së gjykatësit në fushatën parazgjedhore të PDK-së, Kadri Kryeziut, do të shqyrtohet më 22 qershor. Edhe pse është bërë një muaj nga ky premtim, Gjykata Kushtetuese ende nuk marrë asnjë vendim ndaj këtij rasti.

“Deklarata me shkrim e Kryeziut është marrë dhe ajo do të shqyrtohet me 22 qershor. Është ngritur Komisioni dhe do të hetohen rrethanat e rastit”, pati thënë Hasani.

Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Kadri Kryeziu është parë në fushatë të liderit të PDK-së, Hashim Thaçi në Prizren. Ai ka pranuar se ka marrë pjesë në tubim të PDK-së “si një qytetar i thjeshtë”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Moti sot do të jetë me diell

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot me diell. “Për të hënën parashikohet të mbajë mot me diell dhe i ngrohtë,” thotë Meteo Kosova. “Era do...

Sulmoi fizikisht fëmijën e fqinjit, policia arreston të dyshuarin në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person, pasi ka sulmuar fizikisht fëmijën e fqinjit. Rasti ka ndodhur të martën në ora 18:13...

Lajmet e Fundit