13.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Një varr me mijëra trupa u zbulua në Westminster

Një sakristi mesjetare e humbur, e përdorur nga murgjit e shekullit 13, është zbuluar në Westminster Abbey së bashku me eshtrat e qindra, nëse jo mijëra kufomave.

Sakristia u ndërtua nga mbreti Henry III gjatë viteve 1250 gjatë rindërtimit të abatit të ndërtuar nga Edward The Confessor, shkruan The Guardian.

Ishte një vend ku murgjit mbanin rroba, mbulesat e altarit, taset dhe sende të tjera të shenjta që përdoren në adhurim.

Para kësaj, vendi u përdor si një varrezë për murgjit, njëri prej të cilëve – ende në gjendje të jashtëzakonshme – u zbulua përkohësisht, thotë arkeologu Chris Mayo, i cili po udhëheq gërmimet.

Sakristia u rrënua në vitin 1740, pasi u shndërrua në një ndërtesë publike. Ajo u zbulua më vonë në 1869 në një projekt nga arkitekti i famshëm George Gilbert Scott.

Gërmimet e fundit, të cilat filluan në janar, u ndërprenë për shkak të pandemisë së koronavirusit, dhe tani po vazhdojnë.

Më Shumë

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj zyrtarëve të Komunës së Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, me kërkesën e përfaqësuesit të Komunës së Prizrenit, avokatit Blerim Mazreku, i cili nuk i posedonte shkresat e lëndës,...

MF pasnesër do të ekzekutojë pagesat për këtë kategori

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ua rikujton të gjithë përfituesve ndryshimin e datave të pagesave. Me datë 20 janë ekzekutuar pensionet e veteranëve dhe...

Lajmet e Fundit