3.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Nuk heqin dorë nga posti, por nga paga e deputetit

Kuvendi i Kosoves 7Hashim Thaçi, Enver Hoxhaj, Hajredin Kuçi, Edita Tahiri, Memli Krasniqi, Agim Çeku e Besim Beqaj janë disa nga emrat të cilët janë certifikuar si deputetë në Parlamentin e Kosovës dhe të cilët vazhdojnë t’i ushtrojnë pozitat në Qeveri. Këtë e bëjnë pavarësisht faktit se me nenin 82 të Kushtetutës së Kosovës, deputetëve u ndalohet të ushtrojnë ndonjë funksion tjetër në Ekzekutiv.

“Deputeti i Kuvendit të Kosovës nuk mund të mbajë ndonjë post ekzekutiv në administratën publike ose në ndonjë ndërmarrje në pronësi publike, dhe as të ushtrojë ndonjë funksion tjetër ekzekutiv, sikurse është përcaktuar me ligj”, thuhet në nenin 82 të Kushtetutës se Kosovës.

Sidoqoftë, ministri në detyrë i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, në një prononcim për gazetën ka thënë se ketë muaj ka marrë vetëm rrogën e ministrit e cila, sipas tij, është më e ulët se ajo e deputetit.

“Sigurisht se do ta marr vetëm njërën rrogë. Këtë muaj kam marrë vetëm rrogën e ministrit e cila është më e ulët se ajo e deputetit”, ka thënë Kuçi.

Edhe ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka vepruar njëjtë. /Telegrafi/

Më Shumë

Qeveria në mbledhje elektronike, ndanë mjete për krizën energjetike

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen Elektronike në të cilën ka ndarë 7,278,747.59 € për zbatimin e masës 3.7 - Mbështetje...

Sot takimi në Ohër, a do të ketë marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë?

Sytë sot do të jenë kah Ohri i Maqedonisë së Veriut, aty ku do të mbahet dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe...

Lajmet e Fundit