13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Nxënësi i Gjimnazit “Loyola”, shfaq filmin “Kapllani”, në festivalin e Sarajevës

KapllanNë festivalin e filmit dokumentar, që u mbajt në Sarajevë prej 13-18 nëntor, është shfaqur filmi i shkurtër dokumentar “Kapllani”, regjinë e të cilit e ka bërë Kenan Pallusha, nxënës i gjimnazit “Loyola” në Prizren.

Personazhe të filmit janë një çift i moshuar shqiptar, të cilët jetojnë të vetmuar në një fshat,të braktisur nga banorët gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Ndërkohë, ata vazhdojnë të jetojnë aty në kushte të vështira jetësore, me kujtimet e hidhura të së kaluarës, por të vendosur për të mos u dorëzuar para sfidave të jetës.

Personazhet rrëfejnë për luftën dhe jetën e tyre. Filmi është realizuar vitin e kaluar në kuadër të një projekti të “Dokufest”it për regjisorë të rinj, ku pjesëmarrëse ishte edhe Donjeta Meta, nxënëse e kësaj shkolle./PrizrenPress.com/

Jakup Berisha “Ylli i javës”

Federata e Futbollit e Kosovës vazhdojn të ndajë çmimin “Ylli i Javës”. Në xhiron e 6-të të Albi Mall Superligës ky çmim i ka takuar...

Muriqi, “Lojtari i Javës” në La Ligë

Sulmuesi kosovar i Mallorcas, Vedat Muriqi vazhdon të shkëlqej në La Ligën spanjolle. Ylli i “Dardanëve”, i cili shënoi gol dhe asistoi në barazimin e...

Lajmet e Fundit