23.8 C
Prizren
E hënë, 5 Korrik, 2021

OJQ IDEA fillon me Programin e Bursave për studentët e Universitetit të Prizrenit

Organizata Joqeveritare IDEA me seli në Prizren në bashkëpunim me afaristët vendor po fillon me Programin e Bursave për studentët e vitit të dytë dhe të tretë në studimet e nivelit Bachelor për vitin akademik 2019-2020.
Ky program ka për qëllim t’i përkrahë financiarisht studentët, të mbjell kulturën kontribut- dhënëse të bizneseve duke investuar në arsim dhe të ngrit vetëdijen në rritjen e përgjegjësisë së studentit përballë shoqërisë.

Me anë të këtij programi Organizata IDEA synon të ndikoj në rritjen e cilësisë arsimore ku këta studentë do t’ i shndërrojnë rezultatet e tyre të shkëlqyera në kontribut për zhvillimin e shoqërisë.

Mbështetjen në zhvillimin dhe avancimin e të rinjve IDEA vazhdon ta implementoj edhe nëpërmjet projekteve dhe aktiviteteve tjera duke realizuar një bashkëpunim të rëndësishëm me bursistët gjatë gjithë vitit akademik.

OJQ IDEA fton të gjithë studentët të aplikojnë nëpërmjet kësaj thirrje të hapur për aplikim.

Mbështetja parashikuar është një minimum prej 10 bursave numri i së cilës mund të rritet në vazhdim.

KRITERET:

Të jenë student/e të vitit të II-të ose të III-të në Universitetin e Prizrenit
Të kenë të regjistruar vitin akademik 2019-2020
Të mos jetë përsëritës i vitit akademik
Nota mesatare mbi 8.5
Pjesëmarrje në panelet mujore, aktiviteti i leximit të librit dhe aktivitetet të terja të organizuara nga OJQ IDEA.
PËRPARËSITË:

Familjet me asistencë sociale
Familjet me më shumë se një student
Familjet e dëshmorëve
Kliko këtu për të aplikuar online: https://forms.gle/uC8GpXKz1xzCbUxX8 ose vizitoni ueb-faqen: www.idea-ks.org/apliko-per-burse

Aplikacioni duhet të plotësohet deri më dt. 22 nëntor 2019. Përzgjedhja e përfituesve të bursave do të bëhet nga Komisioni i Bursave të OJQ IDEA. Për më pyetje na shkruani në inbox ose në info@idea-ks.org

Organizata IDEA fton të gjithë bizneset të interesuar që të bashkohen kësaj iniciative.

Më Shumë

Kjo është pasuria e Memli Krasniqit

Memli Krasniqi sot është zgjedhur Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, me shumicën e votave të delegatëve. Por, sa është pasuria e tij? Në regjistrin...

Arbër Hoxha konfirmon largimin nga KF Ballkani

Futbollisti nga Istogu, Arbër Hoxha me anë të një postimi ka konfirmuar largimin nga KF Ballkani i Suharekës. Hoxha ka falënderuar tashmë ish-skuadrën për momentet...

Gruaja turke pretendon se është me vjetra në botë, festoi 119 vjetorin e lindjes

Një grua në Turqi pretendon të ketë festuar ditëlindjen e saj të 119 të dielën, gjë që do ta bënte atë personin më të...

A ishte edhe një vit i dështuar për nxënësit ?

Dr.sc.Naser M. Bresa Eksperimenti ka vazhduar, si në kohërat e pasluftës me ndërkombëtar e përfaqësues vendor, hierarki institucionesh, neuralgjike kombëtar, siç është arsimi. Për më shumë,...

PDK-ja zgjedh sot kryetarin, Memli Krasniqi kandidati i vetëm

Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konventën e dhjetë me radhë, ku do të zgjidhet edhe kryetari i ri i kësaj partie. Konventa...

8 arsye pse nuk po e gjen dashurinë

8 arsye të mundshme pse nuk po e gjen dashurinë! Të gjithë e njohim shprehjen që thotë se “dashuria vjen atëherë kur nuk e pret”,...

Angela Merkel: Ballkani e ka vendin në BE, plagët e luftës ende nuk janë shëruar, duhet pajtim

Me rastin e Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit, të planifikuar për të hënën, të organizuar nga Gjermania, Angela Merkel tha se ishte...

Burgu i Nishit dhe telefonata nga Hashim Thaçi, Rexhep Selimi, Kadri Veseli, “Plaku” dhe Adem Demaçi

Rrëfime nga i burgosuri e i mbijetuari i masakrës në burgun e Dubravës, Nait Hasani Sa herë vinte nata, pasi hanim darkë, mbyllej dera e...

Kroos: Do të pensionohem te Reali

Toni Kroos ka zbuluar se po planifikon të përfundojë karrierën e tij në Real Madrid, ai gjithashtu mund të nënshkruajë një zgjatje të kontratës...

Haradinaj deklaron se është pronar i një firme ndërtimore

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se është pronar edhe i një firme ndërtimore të hapur në vitin 2019...

Po prisnin në radhë në market – Prizrenasit rrahen mes vete

Dje në një market në Prizren dy persona janë rrahur në mes vete përderisa ishin duke pritur në radhë tek arka, shkruan Gazeta Sinjali. Policia...

ShBA-ja dorëzon bazën Bagram te forcat afgan

Ushtria amerikane u dorëzoi bazën Bagram forcave afgane të sigurisë, pas gati 20 vjetësh. Baza, e ndërtuar nga sovjetikët, është struktura më e madhe ushtarake...

Në Spitalin e Prizrenit nuk ka as sot pacient me Covid-19

84 pacientë, të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, janë duke u trajtuar në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, sipas...

Arrestohet i dyshuari në Malishevë, e ndoqi me veturë dhe ngacmoi një të mitur duke u kthyer nga shkolla

Një person është arrestuar dhe ndaluar për 48 orë nga policia pasi i njëjti kishte ngacmuar një të mitur në Malishevë. Sipas raportit të Policisë...

Komuna e Rahovecit përfiton nga granti i Bankës Botërore 250,000.00 dollarë

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi dhe ministri i MPL-së, Elbert Krasniqi, ka nënshkruar marrëveshje në bazë të cilës komuna e Rahovecit është...

Xhavit Haliti thotë se iu ngatërrua pasuria me atë të Xhavit Ukës

Deputeti nga radhët e PDK’së, Xhavit Haliti ka reaguar pas deklarimit të pasurisë nga Agjencia Kundër Korrupsionit, raporton Gazeta Express. Ai ka thënë se të...

Lajmet e Fundit