10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Opozita merret vesh për vazhdimin e protestave

opozita15Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë janë mbajtur një takim në një kafene të kryeqytetit.

Ata pajtuar që të vazhdojnë protestën deri në realizimin e kërkesave: rikthimin e projektligjit për Trepçën në Kuvendin e Kosovës dhe shkarkimin e ministrit Jabllanovic.

Kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj tha se opozita është e gatshme të bashkërendojë veprimet, ndër to edhe protestën.

“Kemi biseduar lidhur me kërkesat e drejta të protestës dhe gatishmërinë tonë që të vazhdojmë me protesta. I ftojmë prej sot qytetarët që t’i bashkohen protestës. Shprehim gatishmërinë që të mos lejohet përdorimi i dhunës”, ka thënë me këtë rast Haradinaj

Ndërkaq lideri i VV’së, Albin Kurti tha se edhe AAK edhe NISMA, do ta përkrahin protestën e ardshme.

“U konfirmua që edhe AAK edhe Nisma për Kosovën do të jenë në protestën e ardhshme. për datën e mbajtjes të së cilës do të ju tregojmë nesër. Ne nuk kemi kurfarë faji për dhunën e cila u nis nga intervenimi brutal e mizor i Policisë”, ka thënë Kurti.

Edhe Bilall Sherifi nga NISMA për Kosovën, tha se janë pajtuar të vazhdojnë bashkëpunimin si opozitë. Ai tha se dhuna në dy protestat e kaluara, ka qenë skenarë i Qeverisë.

“Mendoj që protestuesit asnjëherë nuk kanë dhënë shkas për eskalim të dhunës. Dhuna ka qenë skenar nga qeveria”, ka thënë Sherifi.

Më Shumë

Jasharaj: Grevistët janë unikë përkundër tentimit për përçarje, s’jemi sindikatë e PAN-it

Grevën pesëjavëshe po e konsideron si të drejtë kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, teksa thotë se janë...

Erdogan planifikon të bisedojë me Putinin për referendumet e rreme

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, planifikon të bisedojë të enjten me presidentin rus, Vladimir Putin, për referendumet ilegale që ka mbajtur Moska në disa...

Lajmet e Fundit