3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

OSBE mbështet zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit

DidierBurkhalterMinistri i Jashtëm i Zvicrës, Didier Burkhalter, në cilësinë e Kryesit të Radhës të OSBE-së, ka thënë se kjo organizatë do të ndihmojë në implementimin e marrëveshjes së Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Gjatë prezantimit të prioriteteve të OSBE-së para Këshillit të Përhershëm të kësaj organizate gjatë vitit 2014 në Vjenë, Ministri Burkhalter e ka cilësuar 2014 si “vit të pajtimit në Ballkan”.

“Viti 2014 do të jetë një vit i pajtimit në Ballkanin Perëndimor, me OSBE’në e cila do ta avancojë bashkëpunimin rajonal dhe do të luajë rolin e mbështetësit të implementimit të marrëveshjes së Brukselit në mes të Prishtinës dhe Beogradit”, ka thënë Ministri Burkhalter, transmeton RTK.

OSBE në Kosovë gjatë zgjedhjeve lokale të vitit të kaluar ka luajtur rolin e lehtësuesit në katër komunat e pjesës veriore të Kosovës në Mitrovicë të veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

Më Shumë

Varroset Edip Celina

Është varrosur sot  veterani i UÇK-së, Edip Celina. Sekretari i OVL-së së UÇK-së në Prizren, Isa Berisha, tha se Edipi ishte një trim I rrallë. "Sot...

Migjeni: Shpresa vdes e fundit, prandaj falim e shpresojmë

Millosh Gjergj Nikolla i njohur më shumë përmes nofkës Migjeni, ka qenë një poet dhe prozator i shquar shqiptar. Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e...

Lajmet e Fundit