20.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Mars, 2023

Osmani: Raporti i Williamson- lajm i hidhur dhe lajm i mirë

VjosaOsmani-LDKDeputetja e LDK-së, Vjosa Osmani ka reaguar për raportin e Williamson duke e quajtur atë lajm të mirë por edhe lajm të keq.

Në vijim japim postimin e saj në profilin zyrtar të Osmanit në Facebook:

DREJTESI PER TE GJITHA VIKTIMAT

Deklarata e leshuar nga Task Forca Speciale dhe Prokurori amerikan Williamson eshte lajm i hidhur per imazhin nderkombetar te Kosoves. Mjafton te lexohen mediat e huaja te dy diteve te fundit per t’a kuptuar kete. Por, mbi te gjitha, mjafton te lexohet vete Deklarata e Williamsonit, te cilen fatkeqesisht shumekush po e keqinterpreton. Nese vertete dikush mendon qe Williamson ka per qellim njollosjen e luftes se Kosoves per liri, ky eshte jo vetem naivitet politik, por edhe tentim per t’i mbyllur syte para nje situate me te cilen doemos duhet te perballemi nese njehere e pergjithmone duam qe te mbyllet kapitulli i erret ne te cilen disa individe e kane futur Kosoven.

Ashtu sic e ritheksoi Prokurori Williamson, veprimet qe mund t’i kene bere, apo supozohet t’i kene bere disa individe, assesi nuk mund te zbehin luften e drejte dhe çlirimtare per lirine e Kosoves. Ketu nuk ka pergjegjesi kolektive por vetem individuale, ne rast se vertetohet fajesia. Konfirmimi nga Prokurori Williamson se jane duke u hetuar dhe do te vazhdohet te hetohen edhe vrasjet politike eshte lajm i mire per shume familje te veprimtareve te LDK-se qe po kerkojne drejtesi qe 15 vite per humbjen e me te dashurve te tyre. Te gjitha viktimat civile meritojne drejtesi, pavaresisht perkatesise se tyre, dhe te gjithe qe kane kryer krime duhet te perballen me drejtesine, pavaresisht cilit komunitet i takojne. Vetem drejtesia per te gjitha viktimat do t’i hape Kosoves kapitullin e ndritur te ndertimit te institucioneve te forta dhe te sundimit te ligjit.

Më Shumë

Qeveria në mbledhje elektronike, ndanë mjete për krizën energjetike

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen Elektronike në të cilën ka ndarë 7,278,747.59 € për zbatimin e masës 3.7 - Mbështetje...

Policia në kërkim të një të dyshuari për “ngacmim” në Prizren

Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim”, i cili ka ndodhur më datë  28/02/2023, ora...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit