18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Pacolli: Politikanët po veprojnë si ‘Dinpaku dhe shokët e tij’

Behxhjet pacolliPresidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka reaguar ndaj qëndrimeve të politikanëve që po mbajnë karshi vedimit të fundit të Gjykatës Kushtetuese, duke i krahasuar ato me një nga librat e tij të preferuar “Aventurat e Dinpakut dhe shokëve të tij”.

Madje, përmes një mesazhi të postuar në llogarinë e tij personale në Facebook, Pacolli u ka rrëfyer politikanëve historinë e heroit Dinapk.

“Qëndrimet që po mbahen ndaj vendimit të fundit të Gjykatës Kushtetuese nga klasa politike e jonë më kujtojnë një episod nga librat e rinisë sime, që titullohej «avanturat e Dinpakut dhe shokëve të tij» . Dinpaku ishte heroi kryesor i shoqërisë së xhuxhave të cilët kishin emrat sipas cilësive të tyre (psh Dinpaku=Din Pak). Dinpaku në jetë provoi të bënte gjithçka: muzikantin, skulptorin, piktorin.

Një ditë kur Dinpaku ndihej piktor, ftoi shokët e tij në një ekspozitë me portretet e tyre: të Dinshumit, të Sigurtit, të Pasigurtit, etj. Të gjithë shokët morën pjesë dhe i thoshin Dinpakut: sa bukur i ke bërë pikturat!”, ka shkruar Pacolli në Facebook.

Kujtojmë se ditë më parë Gjykata Kushtetuese me vendimin e saj, kishte rrëzuar votimin e Kuvendit të Kosovës, që kryetari i LDKS-së, Isa Mustafa, të jetë kryetar i këtij institucion.

Vendimi u morr pas ankesës së PDK-së të dërguar në Kushtetuese.

Më Shumë

Lumbardhi merr rrugën për të Kaderi në Prizren me motor

Çifti i njohur Lumbardhi dhe Kaderi po e shijojnë romancën e tyre që pas daljes nga ‘Big Brother VIP Kosova’. Një video që ka ngjall...

Nagavci: Projektligji për tekstet shkollore përmirëson cilësinë e arsimit

Të premten në Komisionin për Arsim të Kuvendit të Kosovës është diskutuar për Projektligjin për tekste shkollore, të cilin është duke e kundërshtuar opozita. Madje,...

Lajmet e Fundit