14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

I pandehuri i fundit Ukimeri, sot rrëfehet në rastin “Muja dhe të tjerët”

Ramadan MujaIsh-drejtori i Drejtorisë së Gjeodezisë Kadastrës në Prizren, Kadri Ukimeri do të rrëfehet sot para trupit gjykues në Gjykatën Themelore në Prizren. Ukimeri është i pandehuri i fundit, i cili do të jep dëshmin e tij për akuzat që ngarkohet Prokuroria e EULEX-it.

Në bazë të aktakuzës së Prokurorisë së EULEX-it, kryetari i Komunës Ramadan Muja dhe ish-drejtori i DGJK-së, Kadri Ukimeri, akuzohen për moszabtimin e aktgjykimit të Gjykatës Supreme të Kosovës të datës 26 maj 2006, që dyshohet se ka rezultuar me një përfitim të paktën për drejtorin e Administratës së Komunës, Minir Krasniqi, M.Q. dhe J.A., në formën e përdorimit dhe përfitimit nga toka komunale.

Kryetarit të Prizrenit, Ramadan Muja, i rëndon një aktakuzë 21 faqesh, me të cilën ai dhe Sadik Paçarizi (Drejtor i Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor), Avni Ademaj (Ish-u.d. së Drejtorit të Gjeodezisë dhe Kadastrës), Kadri Ukimeri (Ish-drejtor i Gjeodezisë dhe Kadastrës, Abdullah Tejeci (Drejtor aktual i Gjeodezisë dhe Kadastrës dhe Minir Krasniqi (Drejtor i Administratës, akuzohen për shpërdorim të pozitës zyrtare në dhënien e disa pronave shoqërore në shfrytëzim për disa kompani, me qëllim të përfitimit persona./Prizrenpress/

 

Më Shumë

Gresa Behluli reagon pas aksidentit të babait të saj

Ditën e djeshme është goditur nga një veturë Hajrush Behluli, bashkëshorti i këngëtares Shkurte Fejza. Gresa Behluli ka dal me një reagim në “Facebook”, ku...

Gjetja e substancës narkotike në automjetin në autostradën e Prizrenit

Rreth rrotullimit në hyrjen e autostradës në Prizren,  rreth orës 00:05, gjatë një kontrolli të kryer në automjetin e një mashkulli të dyshuar nga...

Lajmet e Fundit