3.1 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

Pas vdekjes së 15 vjeçarit në Prizren, Komuna dhe Policia aktivizohen për shtimin e masave në shkolla

Kryetari i Komunës së Prizren, Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren, dhe Stacionet Policore të Rajonit të Prizrenit, kanë mbajtur gjatë ditës së sotme një takim me Drejtoritë Komunale të Arsimit të komunave Prizren, Suharekë, Dragash dhe Mamushë.

Kjo mbledhje është mbajtur pas vdekjes së të miturit në Prizren si pasojë e therjes me thikë, e cila u shkaktuar si pasojë e një përleshje mes të miturve.Policia ka bërë të ditur se në takimin e sotëm, është diskutuar për ndërmarrjen e veprimeve të përbashkëta me qëllim të rritjes së Sigurisë në shkolla dhe përreth tyre.

“Të gjithë Drejtorët e shkollave kanë shprehur gatishmërinë për bashkëpunim me Policinë e Kosovës me të vetmin qëllim, krijimi i ambientit të sa më të sigurte për të gjithë, e në veçanti nëpër shkolla. Në te gjitha takimet kanë marrë pjesë Eprorë të Stacioneve policore, Policët e Komunitetit dhe të Sektorit, ndërsa në Prizren nga Drejtoria Rajonale dhe komandantët e stacioneve policore”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, në këtë takim është vendosur që të rritet bashkëpunimi Polici- DKA- Këshilli i Prindërve dhe Shkolla, vazhdimi i ligjëratave nëpër shkolla nga Policia e Kosovës (pas krijimit të kushteve pas pandemisë Covid-19), vizita në shkolla dhe shtimi i patrullimeve policore rreth objekteve shkollore, si dhe kontakti i përhershëm i Policisë së Komunitetit dhe Policit të Sektorit me drejtor, arsimtar dhe punëtor të Sigurimit Fizik të shkollave.
KALLXO.com ka raportuar se një i mitur ka vdekur para dy ditëve si pasojë e lëndimeve të marra pas therjes me thikë nga një person.

Ngjarja ka ndodhur në Prizren më saktësisht në rrugën “Ylber Fanaj”.Prokuroria Themelore në Prizren ka dhënë detaje në lidhje me rastin duke treguar se kanë qenë të përfshirë disa të mitur ndërsa njëri nga ta u ther me thikë në pjesën e majtë të gjoksit, e më pas i njëjti kishte vdekur si pasojë e lëndimeve.

“Prokurori kujdestar së bashku me njësitet policore relevante kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë siguruar provat materiale”, thuhet në njoftimin e prokurorisë.Tutje në njoftim thuhet edhe se nga informacionet fillestare ka rezultuar se në rastin konkret të miturit e përfshirë në përleshje kanë poseduar një armë zjarri dhe dy thika.

Më Shumë

119 vjet nga vrasja e atdhetarit Haxhi Zeka

Një prej figurave të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare gjatë shekullit XIX, ishte Haxhi Zeka. Një luftëtar dhe atdhetar i pranuar nga të gjithë patriotet e kohës,...

Rrëfim rrëqethës i Agim Zeqirit, nga Celina:Katër kufoma ishin pa kokë!

Njeriu mund të bindet për kuptimin e lirisë posa hyn në fshatin Celinë dhe sheh me sy të vet gjithë atë shkatërrim e mjerim që...

Zafa nuk i ndahet fesë, citon shokun profetit Muhamed

Zyrtari i NISMA-s së Fatmir Limajt, Zafir Berisha, nuk ka arritur të futet në Kuvend si deputet meqë partia e tij nuk e ka...

Ky është shteti që ka regjistruar vetëm një viktimë nga Covid-19

Derisa shumë shtete po regjistrojnë qindra mijëra viktima nga Covid-19, Butani aktualisht është i vetmi vend në botë ku vetëm një person ka vdekur...

Këtë javë pritet të konfirmohet data e ardhjes së vaksinave anti-COVID në Kosovë

Plani i vaksinimit të qytetarëve të Republikës së Kosovës me vaksinën anti-COVID tashmë është miratuar. Ministria e Shëndetësisë (MSh) në një përgjigje për Telegrafin ka...

Dy raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 241 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 58.600 raste, kurse...

Ndahen 40 mijë euro për organizimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot, ka marrë vendim për ndarjen e 40 mijë eurove për organizimin e Epopesë së...

Avdullah Hoti mori vetëm 2 mijë vota në Rahovec

Kandidati për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Avdullah Hoti në zgjedhjet parlamentare të mbajtura me 14 shkurt, është rënditur i pari në komunën...

7 muaj në intubim, studentja tregon tmerrin e përballjes me koronavirusin: Pacientët ulërinin e infermieret qanin

Alexandra Adams studente e vitit të katërt në mjekësi ka qenë e shtruar në spital për shtatë muaj pasi gjendje e saj shëndetësore ishte...

Kush pritet të jenë emrat e kabinetit qeveritar që do ta drejtojë Albin Kurti

Vetëvendosje thotë që ende nuk kanë diskutuar për emra në organet e partisë. Të pa konfirmuar janë disa emra për ministra. Albin Kurti nuk i...

26 vjeçarit nga Suhareka po i duhen veç edhe 5 mijë euro për shërim

Alban Gashi 26 vjeçar nga Suhareka vuan nga një sëmundje e rëndë, osteolyticum partis disralis tibiae 1.sin dhe për trajtimin e tij nevojitën 20...

15 kandidatët e PDK-së që siguruan ulëse në kuvend

Pa përfunduar ende numërimi i votave me kusht, atyre të diasporës dhe votave të personave me nevoja të veçanta, tashmë kanë dal emrat e...

198 gjoba për mosrespektimin e masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve në qytete të ndryshme të Kosovës, ka shqiptuar 198 gjoba në bazë të ligjit Covid-19. Policia...

Zbulohet telefonata e drejtorit sportiv të Fenerbahces, Vedat Muriqi mund të rikthehet në Turqi

Fenerbahçe assesi ta harrojë sulmuesin shqiptar, Vedat Muriqi. Drejtori sportiv i Fenerbahçes, Emre Belozoglu ka telefonuar Muriqin një ditë më parë, raporton “Zeri.info”. Tashmë kanë dalur...

Një top sulmues evropian pritet ta zëvendësojë Mbappen te PSG

Sulmuesi francez Kylian Mbappe është bërë një nga emrat më të mëdhenj në futboll në vitin 2021. Ai ishte qartësisht një yll i dëshmuar...

Kreu vjedhje një vit më parë, gjykata e Prizrenit i cakton një muaj paraburgim të dyshuarit

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj...

Lajmet e Fundit