18.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Pasi e ‘rrëzuan në tokë’, ushtarët ukrainas ‘fshijnë këpucët’ me flamurin rus

Sipas raportimeve të fundit, forcat ukrainase kanë shënuar fitore të tjera në drejtim të kthimit të vendeve të pushtuara më parë nga rusët.

Kështu, siç është thënë, kundërofensiva e Ukrainës ka bërë përparime të konsiderueshme ndërsa pushtimi rus i vendit arrin në ditën e tij të 200-të, përcjell Telegrafi.

Madje, raportohet se forcat ukrainase kanë “depërtuar në linjat ruse në një thellësi deri në 70 kilometra në disa vende” dhe kanë rimarrë më shumë se 3,000 kilometra katrorë territor që nga 6 shtatori, sipas një vlerësimi nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW) të shtunën.

Kjo përbën më shumë territor sesa kanë marrë forcat ruse në të gjitha operacionet që nga prilli, tha ISW.

 

Dhe për të dëshmuar këtë, forcat ukrainase kanë publikuar pamje të shumta, njëra ndër to që tregon edhe Forcat e Mbrojtjes Territoriale duke vendosur flamurin e Ukrainës në fshatin Strilecha, rajoni Kharkiv në kufirin me Rusinë.

Por për ta vendosur atë, ata është dashur që ta heqin flamurin rus, me të cilin në një rast ata, përveçse e shkelin, edhe “pastrojnë këpucët”. /Telegrafi/

Më Shumë

Caktohet muaji për rimeçin mes Usyk dhe Furyt – tjetër përballje spektakolare na pret këtë vit

Tyson Fury dërgoi mesazhe të përziera për një revansh të mundshëm me Oleksandr Usyk, duke pranuar se nuk e di se çfarë do të...

Prizren, deklarohen rreth fajësisë dy të akuzuarit për rastin e aksidentit fatal nga gara në autostradë

Gjykata e Prizrenit ia ka ndëprerë paraburgimin Arlind Sylës, njërit prej të akuzuarëve për aksidentin tragjik në një garë automobilistike që ndodhi më 2023...

Lajmet e Fundit