23.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Prill, 2024

PDK dhe VV, opozitë e papërballueshme

Thaci kurtiKrijimi i Qeverisë nga treshja LDK-AAK-Nisma dhe minoritetet, por pa përfshirjen e Lëvizjes Vetëvendosje, vlerësohet si dështim qysh në fillim. Kjo për faktin se do të krijohej një opozitë e fortë PDK-Vetëvendosje, e cila në çdo moment mund ta rrëzonte Qeverinë. Kështu të paktën vlerësojnë njohës të çështjeve politike.

Sipas tyre, një qeveri e re e cila do t’i mbante shpresat tek minoritetet dhe me një opozitë PDK-Vetëvendosje, në vend nuk do të kishte stabilitet.

Analisti Armend Muja, vlerëson se qeveria e ardhshme duhet të ndërtohet nga parti të fuqishme të cilat do të jenë në gjendje t’i tejkalojnë sfidat me të cilat pritet të ballafaqohet shteti muajt dhe vitet e ardhshme.

Sipas tij, një qeveri LDK-AAK-Nisam dhe minoritetet nuk do të ishte stabile përballë një opozite PDK-Vetëvendosje. “Një opozitë PDK-VV mund ta rrëzojnë qeverinë në çdo kohë, sepse minoritetet joserbe janë kryesisht pjesë e PDK-së./Tribuna/.

Më Shumë

S`ka rroga, ndërrimi i parë i punëtorëve të `Trepçës` bojkoton punën

Ndërrimi i parë i punëtorëve në Trepçë nuk kanë punuar sot për shkak se ende nuk i kanë marrë pagat e plota, njofton RTKlive. Disa...

Fqinji i theu hundën 4-vjeçarit në Prizren, flet prindi i tij: E mori nga duart e nënës sime dhe e goditi

Një akt brutal ka ndodhur në Prizren pasi një katërvjeçar është sulmuar nga fqinji i tij. Në një intervistë për Kosova Today të Klan Kosovës,...

Lajmet e Fundit