27.8 C
Prizren
E hënë, 13 Shtator, 2021

Përfundon gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Pas dhjetë seancave gjyqësore të mbajtura, ka përfunduar shqyrtimi gjyqësor ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor Nijazi Kryeziu, i cili në Gjykatën Prizrenit po gjykohet për veprën penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Nijazi Kryeziu po akuzohet se në cilësinë e Drejtorit të Urbanizmit, duke shfrytëzuar detyrën apo autoritetin zyrtar ka tejkaluar kompetencat e tij zyrtare, duke keqpërdorë pasurinë publike me qëllim që TV Opinionit ti mundësoj dobi pasurore në mënyrë të kundërligjshme.

Drejtësia Sot, njofton se në fjalën e tij të fundit, prokurori Mehdi Sefa tha se qëndron në tërësi pranë aktakuzës dhe precizimit të saj ndaj të akuzuarit Nijazi Kryeziu.

Sipas prokurorit, pas vërejtjeve të auditorit të përgjithshëm, gjatë shqyrtimit gjyqësor, pas administrimit të provave materiale, dëgjimit të dëshmitarëve, në tërësi është provuar se ish-drejtori Kryeziu ka kryer veprën penale për të cilën akuzohet.

Andaj, prokurori Mehdi Sefa i propozoi gjykatës që të akuzuarin ta shpall fajtor dhe ta dënoj sipas ligjit, pasi që në veprimet e tij janë formuar të gjitha elementet e veprës penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

“Loyola–Gymnasium” në Prizren shpall konkurs për një mësimdhënës/ mësimdhënëse të matematikës

Fjalën përfundimtare të prokurorit e mbështeti në tërësi përfaqësuesi i palës së dëmtuar avokati, Blerim Mazreku, i cili sa përket kërkesës pasurore tha se do të iniciojë procedurë kontestimore në rast se i akuzuari shpallet fajtor.

Në anën tjetër, ish-drejtori Kryeziu, përmes mbrojtësit të tij, avokatit Kadri Mjekiqi deklaroi se me asnjë provë nuk është vërtetuar se klienti tij ka realizuar tiparet e veprës penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare.

Avokati Mjekiqi theksoi se gjatë administrimit të provave në shqyrtim gjyqësor, është provuar vetëm fakti se i akuzuari ka ndërmarrë veprimet në kuadër të detyrave të tij zyrtare, në raport me praktikën e gjetur për lidhjen e kontratave me televizionet lokale.

Tutje, ai shtoi se në asnjë rast nuk është provuar se ka ekzistuar dashja nga ish-drejtori Kryeziu, për ta kryer veprën penale me të cilën ngarkohet sipas prokurorisë.

Gjithashtu, ai potencoi se me asnjë provë të vetme nuk është provuar se i pandehuri me veprimet e veta ka përfituar dobi pasurore për vete ose për tjetrin.

Në fund, avokati Mjekiqi i kërkoi gjykatës që në mungesë të provave, klientin e tij ta liroj nga akuza për veprën penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Ndërsa, kryetarja e trupit gjykues, gjyqtarja Raima Elezi vendosi që aktgjykimin ndaj ish-drejtorit Kryeziu ta shpall më 17 shtator 2021, në ora 14:00.

 

Më Shumë

Ministri Vitia u bën thirrje për vaksinim ndaj COVID, fëmijëve 12-15 vjeç me probleme shëndetësore

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha të hënën se shëndeti i fëmijëve dhe i nënave do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë Kurti. Ai gjatë...

Sinan Vllasaliu takon Joe Biden? (Foto)

Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Sinan Vllasaliu, ka postuar një fotografi të zakonshme në Instagram, pranë një miku të tij. Mbrapa tyre qëndronte një i moshuar,...

Filmi i Kaltrina Krasniqit fiton dy çmime në Venecia

Filmi i kosovares Kaltrina Krasniqi “Vera Dreams of the Sea” ka fituar çmimin “Premio per l’Inclusione Edipo Re” dhe çmimin “Female Authors Under 40”...

FSK-ja e gatshme t’i lirojë objektet po u përkeqësua situata pandemike

Departamenti i Mjekësisë në ministrinë e Mbrojtjes janë të gatshëm të ofrojnë ndihmën e tyre në rast të rritjes së numrit të rasteve me...

Qytetari në Prizren dorëzon në polici të hollat që gjeti në rrugë

Një qytetar nga Prizreni F.H ka gjetur një shumë të caktuar të hollave në rrugën “Zahir Pajaziti”, në Prizren. Ai menjëherë e ka njoftuar policinë...

Hajdari : Prizreni është shembull për të gjitha komunat tjera

Drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari sot prezantoi raportin katërvjeçar të kësaj drejtorie, ku njoftoi për reformat dhe projektet që janë realizuar gjatë...

Në rajonin e Prizrenit, dje vdiqën gjashtë persona nga Covid-19

Në 24 orët e fundit janë shënuar edhe 23 raste të vdekjes me Covid-19. Prej tyre 6 janë nga regjioni I Prizrenit.

Baggio: Futbolli ka nevojë për rinovim, por nuk duhet të harrojmë se i përket njerëzve

Roberto Baggio është një nga futbollistët italianë më të adhuruar nga tifozët. “Bishtaleci Hyjnor”, fitues i Topit të Artë në 1993-shin, ka dhënë një...

Shtetasi i Shqipërisë kaloi ilegalisht kufirin, kapet nga Policia në Dragash

Të premten, në fshatin Orush të Dragashit, është ndaluar një shtetas i Shqipërisë, pasi i njëjti dyshohet se kishte kaluar ilegalisht kufirin Shqipëri-Kosovë, raporton...

Rahovec: Djali i dehur rrah babanë e tij

Është arrestuar një person në pasi i njëjti në gjendje të dehur e ka sulmuar fizikisht babanë e tij. Rasti ka ndodhur në Rahovec dje...

Haskuka kërkon besimin e dytë në Piranë

Kryetari i Komunës së Prizrenit prof.dr. Mytaher Haskuka, njëkohësisht kandidat për kryetar nga Lëvizja VETËVENDOSJE! , së bashku me deputetët Artan Abrashi dhe Arbër...

24 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 24 viktima si pasojë e COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe...

Quni: Asnjë investim nuk është bërë në Planejë dhe Gorozhup të Hasit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit,Anton Quni, vizituar fshatin Planejë dhe Gorozhup të Hasit. Ai, nga banorët e dy fshatrave është informuar për problemet...

Quni thotë se do t’ia kthejë dinjitetin Prizrenit

Kandidat për kryetar të komunës së Prizrenit nga LDK-ja, Anton Quni, tha se është i pakënaqur me menaxhimin e pandemisë, prandaj është i gatshëm...

Sot në Tetovë marshohet në nder të viktimave nga zjarri në spital

Në rrjetin social “Facebook”, Ballistët kanë bërë të ditur se pas namazit të Xhumasë në ora 13:30 nga sheshi Iliria do të marshohet në...

23 vjet nga vrasja e Azem Hajdarit, e bija: Ai do ta kishte ndryshuar rrjedhën e historisë

Ish-deputetja Rudina Hajdari i ka dedikuar babait të saj një shkrim pikërisht ditën e sotme kur mbushen fiks 23 vite nga vrasja e Azem...

Lajmet e Fundit