19.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Përkujtohen dëshmorët Dalip Behra e Bekim Gashi, Latifi: Ishin shembull i sakrificës dhe guximit

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të rënies në fushëbetejë te “Rrezet e Krushës” të dëshmorëve Dalip Behra dhe Bekim Gashi.

Latifi ka thënë se sot po nderojnë kujtimin për jetën, veprën dhe sakrificën e tyre për liri.

“Dëshmorët Dalip Behra e Bekim Gashi, janë shembull i sakrificës, i guximit, i nderit e i nderimit të atdheut dhe kombit! Këta trima i vunë gjoksin furtunës dhe vendosën të përballen me fatin, duke besuar thellë, se e drejta është në anën tonë dhe këtë luftë duhet ta fitojmë ne: të nëpërkëmburit, të dhunuarit, të persekutuarit, të gjymtuarit e të shndërruarit në hiç”, ka thënë Latifi.

 

 

Ai ka theksuar se rruga e luftës mbeti e vetmja mundësi për dinjitet njerëzor e kombëtar e për t’ia sjellë lirinë kësaj toke që po rënkonte nga dhimbjet e çizmës së huaj.

“I përjetshëm kujtimi për Dalipin, Bekimin dhe të gjithë të rënët për lirinë e Kosovës”, ka thënë kryetari Latifi.

Më Shumë

Vdes një person në Prizren, rrëzohet nga skelet ndërsa ishte duke punuar

Një person  ka humbur jetën tragjikisht gjatë ditës së sotme në Prizren. Lajmi është konfirmuar nga Policia e Kosovës, ku zëdhënësi i policisë për rajonin...

Moti sot me diell

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas IHK-së, vranësirat gjatë...

Lajmet e Fundit