3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Përkujtohen të rënët e masakrës së Malishevës

Janë përkujtuar të rënët e masakrës së Malishevës, Ali Kryeziu dhe Hisni Mazreku, të cilët mbetën të vrarë 34 vjet më parë, teksa u plagosën dhe u rrahën dhjetëra qytetarë.

 

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekstrem Kastrati së bashku me nënkryetarin Vesel Krasniqi, kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Argjend Thaçi e familjarë të rënëve kanë bërë homazhe në varrezat e dëshmorëve.

“Kjo ngjarje, ndonëse e dhimbshme për ne si popull, shënon edhe reagimin e parë institucional apo kthesën e madhe historike, ku në mënyrë të hapur, nga udhëheqësit e komunës dhe përfaqësuesit e saj në Kuvendin e Kosovës, ngjarja është cilësuar si gjenocid e terror mbi popullatën shqiptare dhe është kundërshtuar sistemi dhe regjimi i asaj kohe, duke i hapur rrugë përpjekjeve tona për liri dhe pavarësi, që është kulmuar me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, ka thënë Kastrati gjatë homazheve.

Më Shumë

Policia e Kosovës shqipton 2314 gjoba në trafik në 24 orët e fundit

Policia e Kosovës ka shqiptuar 2314 gjoba në trafik gjatë 24 orëve të fundit. Ndërkaq aksidente me të lënduar në këto 24 orë janë gjithsej...

Limaj takon aktivistët e Nismës në Malishevë: Bashkërisht i arritëm për një dekadë

Në prag të 10-vjetorit të themelimit të Nismës Socialdemokrate, kryetari i saj, Fatmir Limaj, ka takuar aktivistët në Malishevë dhe drejtuesit e udhëheqjes komunale...

Lajmet e Fundit