23.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Prill, 2024

Përurohen librat “Shën Maria dhe Nëna Tereze” dhe “Kremtimi i Meshës”

AntonBerisha-PrenKola-promovimi i librave“Shën Maria dhe Nëna Tereze” i autorit prof. Anton Nikë Berisha dhe “Kremtimi i Meshës” i don Pren Kolës, janë titujt e dy librave që u përuruan sot në ambientet e katedrales “Zoja Ndihmëtare” në Prizren.

Për librin e parë, para të pranishmëve referoi don Gjergj Gjergji, i cili e vlerësoi kontributin e prof. Anton Nikë Berisha, i cili me penën e tij ka bërë përpjekje të zbulojë mistere të jetës së Nënës Tereze, duke u bërë kështu ndër studiuesit e paktë i cili arrin të bëjë lidhjen e sakrales me letërsinë.

Libri i dytë, “Kremtimi i Meshës”, u tha se vjen në duar të lexuesit në përvjetorin e njëzetë të shërbimit meshtarak të don Pren Kolës, i cili deri më tani ka botuar me dhjetëra tituj librash, si për Nënën Tereze, ashtu edhe libra poetikë e studime fushash të ndryshme.

Don Robert Kola, duke folur për librin “Kremtimi i Meshës” tha se atë e shquan përkormëria dhe thjeshtësia, ndërkohë e ka vlerësuar librin si burim të rëndësishëm liturgjik, i shkruar në harmoni me dokumentet koncilare të Vatikanit, por që mbështetet mbi traditën tonë fetare katolike.

Studiuesi shkodran, prof. Mentor Quku, ka shpalosur para të pranishmëve detaje nga jeta dhe puna shkrimore e don Ndre Mjedës në fushën liturgjike dhe për studimet që ai ka barë mbi Bogdanin e Budin, ndërkaq librin e don Pren Kolës e vlerësoi si vazhdim të traditës së teksteve liturgjike të filluara nga don Ndre Mjeda. Prof. Quku ka folur edhe për kontributin e Imzot Lazër Mjedës dhe të vëllait, don Ndre Mjedës si dhe për lidhjet e tyre me familjen Bojaxhiu në Shkup, e cila i dha njerëzimit të Lumen Nënën Tereze, për të cilën në këtë përurim u tha se është një udhërrëfyese për kombin tonë, ashtu siç është për hebrenjtë Abrahami, të cilit i drejtohen lutje për të mirën e mbarë njerëzimit.

Libri “Shën Maria dhe Nëna Tereze” është botuar nga “Fjala hyjnore”, ndërsa “Kremtimi i Meshës” nga shtëpia botuese “Drita”. /Enver Sulaj/PrizrenPress.com/

Më Shumë

Muriqi me Mallorcan nuk ia del, Baskët e fitojnë Kupën e Mbretit

Athletic Bilbao e ka fituar Kupën e Mbretit, pasi e mposhti Mallorcan në finale, pas gjuajtjeve të penaltive. Baskët ishin të saktë katër herë kundrejt...

Fero shkon në Mekë, mbyllet në xhami në 10 ditët e fundit të Ramazanit

Ish-rep artisti, Fero, ka udhëtuar për në Arabinë Sauditë përkatësisht në qytetin e shenjtë të Mekës. Udhëtimin për në Mekë, Khattabi e ka bërë në...

Lajmet e Fundit