18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Përurohet libri “Organizatat Ekstremiste Serbe në Kosovë”

perurimi-librit-180913Është përurua libri ekskluziv “Organizatat Ekstremiste Serbe në Kosovë”, i autores Fitnete Ramosaj. Recensent të librit kanë thënë se autorja Ramosaj, ka pasur guxim të madh dhe me përgjegjësi shkencore ka shprehur në libër veprimtarinë e organizatave ekstremiste serbe dhe ka analizuar ngjarje dhe veprime që janë të vërteta. Ndërsa autorja Ramosaj, u ka bërë thirrje të Institucioneve ose njerëzve kompetent që ta ndihmojnë në përkthimin dhe editimin e librit.
Profesori Gjon Boriqi, e ka përgëzuar Ramosaj, për librin i cili sipas tij ka shumë të vërteta të trishtueshme. Ai tha se fqinjët e shqiptarëve kanë qenë jashtëzakonisht agresiv deri në përdorim të gjenocidit kundër popullit shqiptar.
“I jam mirënjohës koleges Ramosaj, për guximin e madh që pati për të shkruar një libër me të vërteta shumë të mëdha, të trishtueshme mbi të gjitha sepse është e pa mundur të mendohet se mes popujve fqinjë të ekzistoj një urrejtje që shkon deri në gjenocid. Ne shqiptarët e kemi një shprehje që thuhet më afër e kemi fqinjin sesa vëllain në ditë të vështira por çuditërisht fqinjët e Shqipërisë kanë qenë jashtëzakonisht agresiv deri në gjenocid kundër popullit shqiptarë”, ka thënë Boriqi.
Autorja e librit, Fitnete Ramosaj, është shprehur mirënjohëse ndaj të gjithë bashkëpunëtorëve dhe mbështetësve të librit. Ajo u ka bërë thirrje institucioneve dhe njerëzve kompetent që kanë mundësi ti ndihmojnë në editimin dhe përkthimin e librit në gjuhë angleze por edhe në gjuhë të tjera si në qarqe politike, shkencore e ndërkombëtare nëse e shohin të arsyeshme.(Kosovapress)

Më Shumë

Kurti në Malishevë, i hip kombajës për korrje-shirje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar vizite tek një fermer në Bubavec të Malishevës, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural,...

Ballkani nis sot aventurën e re në LK, sfidon UE Santa Coloma

Kampioni i Kosovës, FC Ballkani sot nis aventurën e re në Ligën e Kampionëve. Skuadra më e suksesshme kosovare në arenën ndërkombëtare do të përballet...

Lajmet e Fundit