0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Pjesëtarë të xhandarmerisë serbe në veri të Mitrovicës

xhandarmeria serbeRreth 100 pjesëtarë të xhandarmerisë serbe kanë hyrë mbrëmë nga Serbia në veri të territorit të Republikës së Kosovës, bëjnë të ditur burime të Kosovapress-it.

Sipas këtyre burimeve, këta pjesëtarë të xhandarmerisë serbe, duke përshirë këtu edhe struktura tjera dhe njerëz të krimit, që janë nën urdhrat e bosit të ‘nëntokës’ Zvonko Veselinoviq, e qw janë mobilizuar të dielën dhe do të jenë në gatishmëri afër urës së Ibrit prej orës 15:00 e deri në kohë të pacaktuar.

Ata do të jenë në prapaskenë, përkatësisht afër kafiterisë ‘Dolce Vita’ dhe ‘Bagat’-it, dhe do të reagojnë menjëherë nëse paraqitet nevoja, ndërsa pranë urës do të jenë forca të shtuara të Policisë së Kosovës të stacionit veri.

Burimet kanë bërë të ditur se njëri nga strukturat udhëheqëse të Policisë së Kosovës në veri, ka urdhëruar po ashtu mobilizimin e policëve shtesë edhe nga komunat tjera veriore gjatë kësaj kohe pranë urës.

“ ‘Dolce Vita’ është përplot xhandarë serbë dhe njerëz të panjohur nga Beogradi. Janë urdhëruar të angazhohen edhe nga 15 policë shtesë veç veriut të Mitrovicës, edhe nga Leposaviqi, Zveçani dhe Zubin Potoku, me të gjitha pajisjet e duhura, ndërsa është urdhëruar po ashtu që nga e shtuna pasdite, që gjatë secilit pranim-dorëzim të ndërrimit të numërohen zhardinierët dhe pishat në ‘Parkun e paqes’”, kanë thënë burimet.

Burimet më tej kanë shtuar se e gjithë kjo është masë kundër kërcënimit të kryetarit të jugut të Mitrovicës, Agim Bahtiri, dhe protestës që do të mbahet në jug të qytetit, për parandalimin eventual të protestuesve shqiptarë në veri apo shkatërrimin e ‘Parkut të paqes’.

Më Shumë

Momenti kur qytetari shpëton gruan që kërceu nga Ura e Fshejt

Gjatë ditës së djeshme një qytetarë ka shpëtuar një grua 29 vjeçare e cila ka kërcyer nga Ura e Fshajt në Gjakovë Din Salihi ka...

Jasharaj: Jemi në stres, nën 120 euro koeficienti i papranueshëm

Këtu bën pjesë SBASHK-u. “Jo nuk kemi info zyrtare përmes disa spekulimeve që thuhen. Jemi në stres, pa e ditë koeficientin ne nuk po dimë...

Lajmet e Fundit