18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Poezia e gjyqtarit Pojanaku pas hekurave të burgut në Drenovë

84634_1Një poezi pas hekurave nga burgu nga gjyqtari i akuzuar për korrupsion, Dhimitër Pojanaku.

Nga dhoma e paraburgimit në burgun e Drenovës, gjyqtari që njihet dhe si poet i qytetit të Pogradecit dhe madje nderuar me cmim për vargjet që shkruan, ka hedhur në letër përjetimet e castit.

Poezinë e ka bërë nga dhoma e paraburgimit në burgun e Drenovës dhe më pas ja ka dhënë bashkëshortes të futur në rrobat e tij.

Poezia
Hakmarrje e egër
Shpesh kam dashur ta kyç
botën
me një çelës të madh.

Por bota ngriti grackën
e më mbylli mua me një çelës
sa një dollap.

Prej inatit
çelsin e hodhi në pus
nuk e gjen dot
askush!

Shënim: (18. 04. 2014, orën s’e di, është ende ditë
Drenovë).

Arrestimi
Dhimitër Pojanaku është arrestuar në një prej lokaleve të qytetit të Pogradecit teksa ishte duke marrë një sasi lekësh për mbylljen e një cështjeje civile.

Policia e Korçës sqaroi se ka qenë denoncimi i një qytetareje, ndaj së cilës ishte hapur një padi civile për çështje borxhi. Mësohet se Pojanaku i kishte kërkuar gruas 450 mijë lekë në këmbim të mbylljes së çështjes në fjalë, gjë që është pranuar nga qytetarja, e cila më pas ka vënë në dijeni edhe policinë, çka solli dhe arrestimin e gjyqtarit. Bashkëpunimi i saj me drejtësinë ka sjellë edhe regjistrimin e marrjes së parave nga gjyqtari.

Provë kjo që sipas prokurorisë së Korçës, disponohet me zë dhe figurë. Dhimitër Pojanaku përveçse gjyqtar është edhe poet i njohur në Pogradec, ndërsa pak vite më parë është shpallur edhe “qytetar nderi i këtij qyteti”, por tashmë pas kësaj ngjarje do të përballet me akuzën e “Korrupsionit Pasiv”.

Vetë Pojanaku ka hedhur poshtë akuzat dhe është shprehur se ka marrë paratë e një qeraje dhe jo ryshfet.

Më Shumë

Qytetarët sot të mos i përdorin pikat e kalimit kufitar me Serbinë

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën (sot) të...

VV kalon edhe dy marrëveshje ndërkombëtare me ndihmën e opozitës, një tjetër ende në shqyrtim

Kuvendi i Kosovës ka miratuar dy marrëveshje ndërkombëtare të mbetura nga seanca e kaluar, me ndihmën e votave të opozitës. Për marrëveshjet e tretë,...

Lajmet e Fundit