8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Politika e PDK-së dhe sharjet në Kuvend

Shkruan: Ymer Berisha

Në natyrën e njeriut është i pranishëm edhe momenti kur ne, nuk e njohim edhe vetën tonë, madje nuk e kuptojmë dhe atë që flasim, kemi momente edhe kur gjykojmë, të pa pranuar edhe atë që bëjmë. Deri këtu, konsideroj se, përvoja jetësore na ka mësuar se jemi në rregull.

Jetojmë bashkë me gabimet, por gjithmonë të gatshëm për punë e mësime. Në rastin e analizës sime, z. Abelard Tahirir, deputet i Partisë Demokratike, në Kuvendin e Kosovës, tejkaloi të drejtën publike të të folurit dhe për një moment ‘shanë” duke përfaqësuar mendimin politik të partisë dhe anëtarësisë e saj.

Edhe deri këtu mendoj se jemi në rregull, në afekt edhe gabojmë. Por, pas gabimit çka duhet vepruar, çka na obligon përgjegjësia publike: kërkim falje, po patjetër, por jo të mbesim më kaq, është e pa mjaftuar për nivelin më lartë institucional e partiak.
Vlerësoj se deputeti Tahiri, duhet liruar vetën e tij nga përgjegjësia e të parit të grupit parlamentar të partisë në Kuvend, veprim ky deri diku i mjaftuar, analizuar rastin në këtë analizë.

E çka do ishte më së miri si veprim i deputetit Tahiri, pas sharjes publike në Kuvend: nuk po e jap alternativën tash, mendojeni secili në vetën tuaj, çka do ishte më së miri të vepronte z. Tahiri.

Deputeti që më përfaqëson dhe mua, meqë zyrtarisht jam anëtar i Konventës së Përgjithshme të PDK-së, pas sharjes kërkoi falje dhe më kaq vlerësoi së është i gatshëm akoma për përfaqësim në pozitën e shefit të grupit parlamentar të PDK-së, në Kuvend!!!
Me çka nuk po pajtohem: Më habit fakti që Partia Demokratike e Kosovës, strukturat e saj dhe vet kryetari, z. Memli Krasniqi, nuk reagoi por, zgjodhi heshtjen si reagim.

Personalisht konsideroj se individi ka të drejtë të gabojë barabartë më të drejtën e punës, angazhimit e përfaqësimit, por nuk e kuptoj, pse ende subjekti politik, PDK-ja, në këtë rast, nuk u distancua publikisht nga “sharja”. (ndjesë nëse e ka bërë e nuk a kam dëgjuar).
Sipas këndvështrimit, fushëpamjes sime, në rastin e deputetit Tahiri, Partia ose Grupi Parlamentar, është dashur që të mblidhet dhe të zgjedhë një deputet tjetër në pozitën e Shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së.

Dobitë e partisë nga ky veprim: Anëtarësia e PDK-së, po edhe qytetarët e Kosovës, do siguroheshin se subjekti politik Partia Demokratike e Kosovës, është parti e tyre, e qytetarëve dhe institucionet janë vendi ku mbrohen dhe përfaqësohen profesionalisht dhe më përgjegjësi interesat dhe të drejtat e tyre. Në këtë mënyrë do jepnim porosi të qartë publike se politika dhe politikë bërja kërkon kujdes, karizmë, qetësi dhe përgjegjshmëri, edhe në rastet e presionit të lartë, nga do që ai mund të vijë.

Në fund fare, nëse duam, që të na besojnë dhe mbështesin qytetarët dhe grupet profesionale të qytetarëve, partitë duhet të sillën në pajtueshmëri të plotë me përgjegjësitë ligjore, etike, profesionale e politike, nëse duan të jenë të fituara. Përndryshe kam dilema, se vetëm inercioni apo gabimet e të tjerëve mund të na bëjnë fitues të besimit qytetar për përfaqësim në nivel vendi.

 

Më Shumë

Partitë opozitare kundër Projektligjit për pagën minimale: Po diskriminohen veteranët e luftës

Në seancën e Kuvendit të Kosovës po diskutohet për ngritjen e pagës minimale në vend, mirëpo për këtë projektligj nuk janë duke u pajtuar...

Zelensky feston fitoren e Ukrainës: Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka uruar Orkestrën Kalush për fitoren e tyre për Ukrainën. “Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën”, ka...

CNN siguron pamje të momentit kur forcat ruse vrasin dy civilë

Ushtarët rusë qëlluan dy civilë të paarmatosur teksa po largoheshin pas një përballjeje në periferi të kryeqytetit ukrainas të Kievit. CNN ka siguruar video të...

Rasti “Abi Çarshia”, përfundon gjykimi ndaj ish-zyrtarëve të Komunës së Prizreni

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të akuzuarit Islam Thaçi, Jetmire Vrenezi, Egzona Morina- Thaçi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipron Krasniqi, gjatë fjalës përfundimtare në...

Rusia humbi 73 tanke në rajonin e Donbasit

Ushtria ukrainase pretendon se ka shkatërruar të paktën 73 tanke ruse dhe pajisje të tjera gjatë një beteje mbi një lumë në rajonin e...

Mijëra kosovarë ia mësyjnë Shqipërisë për fundjavë

  Mijëra kosovarë ia kanë mësyrë Shqipërisë, këtë fundjavë. Policisë Kufitare i është dashur të punojë me procedure të përshpejtuar që prej orëve të para të...

Sonte nata e parë gjysmëfinale e Eurovision, Ronela Hajati performon e para

Sonte mbahet nata e parë gjysmëfinale e festivalit evropian, “Eurovision Song Contest 2022”. Ronela Hajati do ta përfaqësojë Shqipërinë këtë vit me këngën “Sekret” dhe...

Dështon miratimi i Projektligjit për pagën minimale

  Kuvendi i Kosovës ka dështuar të miratojë Projektligjin për pagën minimale. Arsye për këtë ka qenë mungesa e kuorumit të nevojshëm të deputetëve. Gjatë votimit...

Thaçi në Hagë deklarohet i pafajshëm – thotë se nuk i ka kuptuar akuzat e reja për shkak të redaktimeve të shumta

Në Hagë është mbajtur konferenca e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pas zgjerimit të aktakuzës nga Zyra...

Mësimdhënësit nesër në grevë, Jasharaj: Paralajmërim për veprime më të rënda sindikale

Mësimdhënësit në të gjithë vendin nesër do të hyjnë në grevë njëorëshe. Nën organizimin e SBASHK-ut çerdhet do të jenë në grevë nga ora...

14 muaj burgim për ish-inspektorin e ndërtimit në Prizren i akuzuar për korrupsion

Nexhmedin Musliu, ish-inspektor i ndërtimit në Prizren, është dënuar me 14 muaj burgim unik për dy vepra penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Sipas aktgjykimit...

Afro 100 fëmijë ukrainas u vranë gjatë prillit

Afro 100 fëmijë janë konfirmuar se janë vrarë në Ukrainë në prill, sipas zëvendësdrejtorit ekzekutiv të Unicef. Megjithatë, Omar Abdi pranoi se numri i vërtetë...

Rudiger nga sezoni tjetër në Real Madrid

Mbrojtësi i Chelseat Antonio Rudiger, nga sezoni i ardhshëm, do ta djersitë fanellën e Real Madridit. Kjo u konfirmua nga gazetari sportiv Fabrizio Romano. Kontrata do...

E pazakontë në Gjermani, shqiptarët marrin me qira hotelin me 48 dhoma dhe e kthejnë në “shtëpi bari”

Dy shqiptarë kanë dalë para një gjykate gjermane për shkak se akuzohen për kultivim kanabisi. “Aktivitetet e pazakonta” në “Haus Bergmann” në Bismarckstrasse kishin...

S’ishte parë tri ditë nga fqinjët dhe banesa po i kundërmonte erë, gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete të shtunën në Prizren pasi fqinjët e tij kanë raportuar se ai nuk është parë për tre...

Deputeti kanadez kërkon falje pasi u lidh në seancë virtualisht nga tualeti

Një deputet kanadez ka kërkuar falje për shkak se kishte marrë pjesë në një seancë parlamentare online nga tualeti i tij. Deputeti liberal Shafqat Ali...

Lajmet e Fundit