18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Premtojnë punësim dhe zhvillim ekonomik

03Kandidatët për deputet të PDK-së në Prizren, kanë zhvilluar sot takimet zgjedhore me elektoratin e nëndegëve “28 Nentori” në “Ortakoll”, “Arbanë” dhe “Jeta e Re”.
Gjatë këtyre takimeve kandidatët për deputet para numrit të anëtarëve të PDK-së shpalosën platformën politike-zgjedhore të PDK-së, “Misioni i Ri” duke u përqëndruar veqmas të zhvillimi ekonomik dhe objektivat e qeverisjes ‘Thaçi 3’ për periudhën 2014/2018.
Të pranishmëve në të gjitha takimet iu bën një varg pytjesh lidhur me qeshtjet jetike të banorëve të këtyre lagjeve.

Gjatë këtyre takimeve nëpër nëndegë dhe në lagjet e përmendura kandidatët për deputet bën shëtitje nëpër lagje, sheshe,dyqane,qendra zejtare duke bashkëbiseduar me qytetarët, kalimtar rasti si dhe vizituan Qendrën Tregtare ‘Abi’.

Kandidatët për deputet nga radhët e PDK-së, në një takim madhështor të organizuar në lagjen “Arbana” thanë se një nga mundësitë për zhvillim ekonomik janë edhe përmes zhvillimit të turizmit dhe në këtë kuadër “Misioni i Ri” e ka qytetin e Prizrenit në rend të parë ngase ka potenciale të mëdha turistike si në planin e trashëgimisë kulturorë ashtu edhe në bukurit natyrore.

Nga qëllimet e ndërtimit të Autostradës së Kombit” është që të zhvillohet turizmi i Prizrenit, me prioritet do të investohet në turizmin dimërorë, në kalanë e Prizrenit, në kompleksin e Lidhjes së Prizrenit./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Mbappe do të luajë me maskë speciale

Franca e pagoi shtrenjtë fitoren ndaj Austrisë (1:0), në ndeshjen e parë të Kampionatit Evropian 2024. Kapiteni Kylian Mbappe do të jetë i detyruar...

Shqipëria kërkon ‘kokën’ e Kroacisë për të besuar në kualifikimin e mëtejshëm në Euro 2024

Pasi të dyja pësuan disfata në debutimin e tyre në Grupin B, Kroacia dhe Shqipëria do të shpresojnë për një përgjigje pozitive kur të...

Lajmet e Fundit