30.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Prizren, dështon gjykimi për rrënimin e aneks objektit “Abi Çarshia”

Për shkak të mungesës së anëtares së trupit gjykues, sot ka dështuar të vazhdojë gjykimi për korrupsion ndaj ish-Kryeinspektorit Islam Thaqi dhe pesë zyrtarëve tjerë komunal, raporton Drejtësia Sot.

Bashkë me ish-drejtorin Thaqi, për rrënimin e aneksit tek Abi Çarshia, po gjykohen edhe deputetja Jetmire Vrenezi, Inspektorja e ndërtimtarisë Egzona Morina Thaqi, si dhe tre zyrtarët e Drejtorisë së Inspektoratit Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipëron Krasniqi.

Ndryshe, nga zyra e kryetares së trupit gjykues u bë e ditur qe seanca e sotme nuk do të mbahet ndërsa ajo e radhës u caktua për 14 tetor 2021, me fillim nga ora 10:00.

Sipas aktakuzës, të akuzuarit duke shfrytëzuar detyrat apo autoritetin zyrtar i tejkalojnë kompetencat e tyre me qëllim të shkaktimit të dëmit për “Abi” SHPK – Prizren.

Aktakuza e Prokurorisë Themelore në Prizren, e ngritur 20 dhjetor 2019, përshkruan që zyrtarët komunal kanë vepruar në kundërshtim me Ligjin për trajtimin e ndërtimeve pa leje në atë mënyrë që realizojnë rrënimin e aneks objektit “Abi Çarshia” duke ditur se i dëmtuari ka dorëzuar aplikacionin për legalizim.

Tutje të pandehurit duke mos i përfillur vendimet e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor veprojnë në kundërshtim me ligjet në fuqi me ç ‘rast gjatë rrënimit, “Abi” ShPK në Prizren i shkaktojnë dëm në shumën prej 69.729.66 euro.

Drejtësia Sot

 

Më Shumë

Prizren, 30 ditë paraburgim për 16 kontrabandistët me emigrantë (VIDEO)

Oborri i Gjykatës Themelore në Prishtinë, u mbush me familjarë të hënën.   Këta priten lajme nga brenda gjykatorja, ku me dyer të mbyllura u mbajt...

Vdes një femër në Prizren, pasi u godit nga një kamion

Një femër ka ndërruar jetë në fshatin Manasterica, të Prizrenit pas goditjes nga një kamion. Kështu ka njoftuar policia përmes raportit 24 orësh. “Ka ndodhur një...

Lajmet e Fundit