18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Prizreni ngrohet përnjëmend nga dielli (VIDEO)

Arbana së shpejti pritet të bëhet burim i nxehtësisë për Prizrenin.

 

Në 10 hektarë tokë, do të shtrihet projekti për ngrohtoren e qytetit financuar nga Bashkimi Evropian, në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit.

Kjo në një mënyrë inovative e efiçiente duke përdorur panele solare.

Nxehja qendrore e para e këtij lloji në Kosovë, parashihet të mbulojë të gjithë qytetin. Për këtë nismë, të lumtur janë prizrenasit që veç të nxehtit presin të kenë ajër më të pastër.

Projekti është në fazën e fizibilitetit pas së cilës do të dihet edhe kosto por edhe dinamika e punës.

 

Më Shumë

Europa dhe Conference League, 6 ekipe shqiptare zbresin në fushë

Euro 2024 mësoi mbrëmjen e djeshme edhe finalisten tjetër, ku tashmë Spanjë – Angli do të sfidohen për trofeun e madh ditën e dielë....

Sot varroset 26-vjeçari që u ther për vdekje në Prizren

Sot do të varroset 26-vjeçari, Auron Thaqi, i cili u therr me thikë mbrëmjen e 6 korrikut, derisa vdiq në QKUK të nesërmen. Në njoftimin...

Lajmet e Fundit