12.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

PSDHK: Gjendja e sigurisë në shkolla, pasojë e krizës së vlerave në vend

PSHDK-logoKriza në arsimin kosovar është pasqyrim i krizës së përgjithshme në vend. Kështu vlerëson Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës (PSHDK) e cila thekson se Kosova po ballafaqohet me degradime të hovshme dhe këto degradime e kanë çorientuar shoqërinë, duke ia tkurrur shpresat dhe ambiciet për një jetë më të mirë.

Për PSHDK-në, rritja e dhunës në shkolla, vrasjet dhe përdorimi i narkotikëve, reflektojnë brishtësinë e institucioneve tona dhe shpërfaqin krizën e thellë të vlerave nëpër të cilat po kalojmë si vend.

“PSHDK-ja, e cila e mbron dinjitetin e personit dhe është e orientuar ka mbrojta e familjes dhe vlerëson se një shoqëri mund të jetë e shëndoshë, vetëm atëherë kur ka arsim dhe edukim të shëndoshë. E edukim të shëndoshë s’mund të ketë, nëse dhuna bëhet përditshmëri në shkollat tona. PSHDK-ja vlerëson se Kosova, duhet të akumulojë gjitha forcat pozitive, që të krijoj një ambient të qetë e mësimdhënës në shkolla, dhe kështu ta kthej edukimin në epiqendër të vëmendjes së nxënësit”, thuhet në një komunikatë për media të këtij subjekti politik.

PSDHK-ja kërkon nga institucionet tona qeveritare dhe komunale, që urgjentisht të ndërmarrin diçka në parandalimin e akteve të tilla dhe njëkohësisht të depolitizojnë arsimin dhe të punojnë maksimalisht për ngritjen e sigurisë brenda shkollave.

Më Shumë

Specialja refuzon edhe apelimin e dytë të Isni Kilajt për ndërprerje të paraburgimit

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, është hedhur për të dytën herë apelimi i Isni Kilajt kundër mbajtjes së tij në...

Moti për sot i vranët dhe me reshje shiu

Për të dielën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët, ku pritet lokalisht të ketë reshje të pakta shiu. Era do të fryjë nga juglindja,...

Lajmet e Fundit