22.8 C
Prizren
E premte, 25 Qershor, 2021

QRTK-ja në Prizren: Ish- objektit të “Farmakos”-it, i ka mbetur vetëm struktura e oxhakut

Ish- objekti i fabrikës së barnave “Farmakos” në Prizren, është djegur tërësisht.

Në të ka mbetur vetëm struktura e oxhakut.

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore(QRTK) në Prizren, kërkon nga komuna që të bëjë pastrimin e vendit.

“Të bëhet pastrimi i lokacionit, me qëllim të ofrimit të kushteve për të bërë incizimin e gjendjes aktuale”, thuhet në kërkesën e QRTK-së në Prizren, shkruan “PrizrenPress”.

“Pastrimi të bëhet në mënyrë manuale, me kujdes të shtuar, nën mbikëqyrjen e ekipit të QRTK-së së Prizrenit”.

“Të merren masat për sigurim të parcelës, me qëllim të mënjanimit të hyrjes së pakontrolluar në vend të ngjarjes”.

“Pas pastrimit të terrenit dhe krijimit të kushteve të përsheshëm për punë, zyrtarët e QRTK-së në Prizren, do të angazhohen për hartimin planit të gjendjes ekzistuese, si dhe do të hartohet projekti i rikonstruimit të ndërtesës, duke u bazuar në të dhënat arkivore”.

Më datën 08.02.2020, rreth orës 19:30, për arsye ende të panjohura, është djegur objekti i “Farmakosit”

“Ndërtesa, është ndërtuar gjatë viteve 1923-1929, dhe ka shërbyer si Stacioni Bakteriologjik, e cila më vonë është quajtur Enti i Shëndetit Popullor”.

“Sipas burimeve, ndërtesa është ndërtuara nga fondi i dëmshpërblimit ushtarak të Austro-Hungarisë, dhe njihej si Ndërtesa Austriake”.

Ndërtesa ka qenë e ndërtuar nga konstruksioni i drurit, në bodrum, përdhese dhe kat.

“Nga tiparet arkitektonike shquhej fasada nga druri e ngjyrosur me ngjyrë të gjelbër, dhe kulmi i pjerrtë dy ujor”.

“Pas themelimit të fabrikës për prodhime farmaceutike dhe kimike “Farmakos” në vitin 1963, kjo ndërtesë është përfshirë në kuadër të fabrikës, ku ka shërbyer sektori Komercial”.

“Ndërtesa gjatë 10 viteve të fundit ka qenë e pashfrytëzuar, ku pas kaplimit të zjarrit është dëmtuar tërësisht, dhe tani më ka mbetur vetëm struktura e oxhakut nga tullat e argjilës”.

“Parcela në fjalë, gjendet në kuadër të ish-fabrikës së barnave “Farmakos”, e cila gjithashtu gjendet në kuadër të Kompleksit Nënkalaja, Pantelija dhe Potokmahalla”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

E frikshme: Arinj e gjarpërinj po shfaqen në këtë fshat të Prizrenit

Banorët e fshatit Billushë të Prizrenit, janë ankuar se kanë probleme me një ari, që po shfaqet gati natë për natë në oborret e...

“A je për me ba dashni?” Enca i përgjigjet fanses: Çdo ditë

Enca Haxhia ditën e djeshme bëri një status në ‘Instastory’ ku të gjithë fansat mund ta pyesnin dhe të shuanin kuriozitetin rreth jetës private...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Rinovohen 34 kulme për më shumë se 474 njësi banesore në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli vizituan banesat kolektive,...

Roma pas Sergio Ramos

Sergio Ramos do të largohet nga Real Madridi pasi kontrata e tij me gjigantët e La Ligas skadon në fund të muajit. Ai ka qenë...

Ish-drejtori i Inspektorateve në Prizren thotë se e çoi lëndën në Prokurori posa mori vesh për ndërtimin e dy kateve pa leje

 Ish-drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve, Islam Thaqi, ka thënë se e ka kuptuar se një ndërtim ka pasur tejkalime për dy kate vetëm atëherë...

Publikohet fotografia e ushtarit të KFOR-it gjatë shërbimit në Kosovë më 1999 duke kënduar

Ish-ushtari i KFOR-it, Kenneth Andresen, ka publikuar një fotografi të një ushtari tjetër gjatë shërbimit në Kosovë në qershor të vitit 1999. “Gjatë themelimit të...

142 vite nga lindja e Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ka qenë njëri ndër personalitetet kryesore të Lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së Atdheut, veprimtaria e tij...

Sot protestohet para Qeverisë

Për herë të dytë brenda më pak se shtatë ditë, Punëtorët e Lotarisë së Kosovës do të mblidhen për të protestuar para Qeverisë së...

E kërcënon me thikë dhe më pas ia vjedh biçikletën në Prizren

Raste të shpeshta të grabitjes po krijojnë pasiguri tek qytetarët. Një gjë e tillë ka ndodhur mbrëmë në Prizren. Burimet e Sinjalit brenda Policisë kanë...

4 pacientë me Covid-19 po marrin trajtim në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, njofton se bazuar në raportimet nga dy klinikat COVID në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim...

Rabini i bashkohet ushtrisë gjermane, 90 vite pasi Hitleri përjashtoi ushtarët hebrenj

Në periudhën kur Gjermania ishte në izolim total për shkak të koronavirusit, rabini Zsolt Balla fitoi reputacion për shërbimet fetare të cilat i transmetonte...

Vaksinohet Halil Kastrati: Zoti na faltë shëndetin të gjithëve

Humanisti, hoxha Halil Kastrati, është vaksinuar me vaksinën kundër virusit Covid-19. Këtë e ka bërë të ditur vet Kastrati me anë të një postimi në...

Xhavit Haliti për dialogun: Të ulemi me BE-në e SHBA-në, t’i hedhim të gjitha letrat në tavolinë

Xhavit Haliti, deputet i Partisë Demokratike të Kosovës, subjekt ky më i madhi opozitar në Kuvendin e Kosovës, thotë se qeveria aktuale e vendit...

BioNTech e dërgon në fazën e dytë, vaksinën e saj të parë kundër kancerit

Në 2019, BioNTech ishte e përqendruar në zbulimin e vaksinës kundër kancerit, para se të katapultohej në skenën botërore me vaksinën e saj kundër...

Gjykimi për heqjen e “policëve të shtrirë” në Savrovë, dëshmitari tha se kishte qenë në ndikim të alkoolit kur ishte deklaruar në polici

Në gjykimin ku Hasim Berisha po akuzohet se ka kryer veprën penale “asgjësimi apo dëmtimi i pasurisë”, në seancën e së hënës dëshmitari Bafti...

Lajmet e Fundit