2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Quni: Ne si LDK i jemi drejtuar Kurtit me një letër për të pasur qasje në dokumentin e draft statutit

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës,  Anton Quni në një prononcim për Gazeta Blic, ka thënë se deputetët e LDK-së, i janë drejtuar kryeministrit Kurti më një letër për të pasur qasje në dokumentin e draft – statutin të Asociacionit.

Para pak ditësh, ne si deputetë të LDK-së i jemi drejtuar kryeministrit me një letër për të pasur qasje në dokumentin e draft – statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, që kryeministri tashmë përveçse e ka pranuar, e ka bërë edhe obligim ndërkombëtar. Mirëpo, deri me tani ne ende nuk e kemi në dispozicion këtë dokument”, tha Quni për Gazeta Blic.

Në mungesë të këtij dokumenti, Quni u drejtohet me pyetje Kurtit: A i referohet ky draft i Asociacionit marrëveshjes së vitit 2013?

Në mungesë të këtij dokumenti, unë më duhet të bëj një pyetje, praktikisht të njëjtën pyetje që kryetari Abdixhiku i ka bërë kryeministrit në seancë parlamentare: A i referohet ky draft i Asociacionit marrëveshjes së vitit 2013? “, shtoi Quni.

Ai thotë se në këtë process ka pasur vetëm një draft, dhe ai është i kryeministrit aktual.

“Me sa di unë, në krejt këtë proces ka pasur vetëm një draft, dhe ai është i kryeministrit aktual. Dhe, nëse ky draft është aq i mirë, nuk e kuptoj se pse po e mban të fshehur! Pse një draft i mirë duhet të fshihet? Mendoj se duhet të publikohet gjithsesi, aq më tepër nëse kryeministri po e vlerëson si të mirë”, tha Quni për Gazeta Blic.

Më Shumë

Të pres në xhaminë e qytetit

Poezi nga Arbër Selmani Të pres në xhaminë e qytetit mes lutjeve e mëkateve eja thuaji Zotit se je më i vogël se ai je turpi i jetës...

Moti sot: I vranët dhe me reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë të mërkurë pritet të mbajë mot kryesisht i vranët. Sipas IHMK-së, vranësirat parashihet të sjellin...

Lajmet e Fundit