16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Rasti i vdekjes së Antigona Morinës nga Rahoveci tri ditë pas martesës s’kishte shkuar fare në Apel

Gjykata, Prokurori, e të tjerë të përshirë në lirimin e Hilmi Zenës, që dyshohet se me mosveprimet e tij, vrau bashkëshorten Antigona Morina, nuk kanë pranuar të marrin përgjegjësi për rastin.

Antigona vdiq 6 vjet më parë, tri ditë pasi u martua, për shkak të hemorragjisë së vazhdueshme, e burri i saj Hilmiu nuk i kishte ofruar ndihmë mjekësore së ndjerës.

Për më keq, ai kishte vazhduar marrëdhënie seksuale me të.

Në deklaratën e dhënë atë kohë në Prokurori, ai kishte thënë se sipas traditës, të ndjerën Antigonën e kishte dërguar te Shehu ditën e dytë të martesës.

KTV-ja e ka vizituar tyrben e Sheh Mehdisë në Rahovec, por familjarë të tij kanë thënë se ai është i zënë për të folur për këtë ngjarje. Vëllai i shehut ka mohuar se në tyrbe sillen gratë pas martesës. Ai ka thënë se aty sillen gra që sipas tij, ‘kanë nevojë për ndihmë psikologjike”.

Ndërkaq, në Prokurorinë Themelore të Gjakovës, kanë thënë se ata janë ankuar për rastin në Gjykatë të Apelit dhe këtë e kanë bërë në mars të vitit të kaluar.

Hilmi Zena u akuzua nga kjo Prokurori për veprën penale ‘shkelje e detyrimeve familjare’, por Gjykata në Rahovec e shpalli atë të pafajshëm në vitin 2017.

Megjithatë, kryeprokurori i Gjakovës thotë se deri më tash asnjëherë nuk kanë marrë ndonjë përgjigje nga Gjykata e Apelit lidhur me këtë rast.

Por, në fakt KTV-ja ka gjetur se ankesa nuk është dorëzuar fare në Gjykatë të Apelit.

Sipas ankesës së Prokurorisë, institucioni i fundit në të cilën është dorëzuar, sipas kësaj vule të protokollit, është Gjykata Themelore e Gjakovës dega në Rahovec.

më këtë rast, nga shkresat e lëndës, del se kundër aktgjykimit P 26/2014, ka pasur ankesë vetëm nga ana e palës së dëmtuar. Në dosjen të cilën e posedon Gjykata e Apelit, është vetëm aktgjykimi i gjykatës se shkallës së parë, kopja e ankesës së palës se dëmtuar dhe opinioni ligjor i Prokurorisë se Apelit”, ka thënë Arbër Jashari, nga Gjykata e Apelit, Prishtinë.

Përveç ankesës së Prokurorisë, ankesë ndaj vendimit të Gjykatës së Rahovecit, kishte bërë edhe babai i së ndjerës Antigona.

Por, Gjykata e Apelit, nuk e kishte pranuar ankesën e babait, sepse palë e lejuar për ankesë është vetëm Prokuroria.

KohaVisioni ka sjellë rrëfimin e familjes javën e shkuar, e cila ende nuk ka gjetur drejtësi për vajzën e tyre.

Ministri Çeku: Lojërat Mesdhetare në Kosovë të rëndësishme aq sa Lojërat Olimpike në Francë

Kosova do të jetë nikoqire e Lojërave Mesdhetare në vitin 2030 dhe sot është bërë prezantimi zyrtar i konceptit të detajuar për organizimin e...

Moti sot me diell dhe vranësira

Sot në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat do të shoqërohen me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh. Sipas Institutit Hidrometeorologjik...

Lajmet e Fundit